مجله مدیریت امین

مقالات آموزشی موسسه آموزش عالی آزاد امین 

Amin.Management Blog

Educational articles of Amin Business School

شش ویژگی مدیران ضعیف

مدیر ضعیف را با این شش ویژگی بشناسید!

مدیر ضعیف را با این شش ویژگی بشناسید!

به این مقاله امتیاز دهید

در این روزهایی که میان کسب و کارها رقابت سختی برقرار است، مدیران باید پیوسته عملکرد خود را ارزیابی کنند تا از یک مدیریت ضعیف جلوگیری کرده باشند. حالا باید دید که مدیر ضعیف چه ویژگی دارد. مدیر ضعیف همیشه می خواهد به کارمندان بفهماند که چه کسی رئیس است، در حالی که مدیران موفق امروزی به واسطه اعتمادسازی مدیریت می کنند و همواره بین آنها و کارمندانشان، روابط دو طرفه قابل اعتماد برقرار است.

 

مدیر ضعیف معمولاً برای اینکه کارمندان را وادار به گوش فرادادن کنند، بلند صحبت می کند، گاهی فریاد زده و یا کارمندان را تهدید می کند. هیچ مدیری نمی خواهد به عنوان مدیر ضعیف شناخته شود و ضعف او عملکرد شرکت و کسب و کار او را نیز تحت تأثیر بگذارد. 

 

یکی از راهکارهای تبدیل شدن از مدیر ضعیف به مدیر قوی و موفق امروزی شرکت در دوره های مدیریت است. موسسه امین در همین راستا، با پیشینه ای 20 ساله دوره مدیریت کسب و کار MBA را برگزار می کند که بسیار پربازده و پرکاربرد است. و به دانش پذیران پس از پایان دوره، مدرک MBA و DBA وزارت علوم و تحقیقات و فناوری را که قابل ترجمه رسمی مورد تأیید دادگستری است و تأییدیه جهانی WES کانادا دارد، اعطا می کند.

 

همچنین، موسسه آموزش عالی امین، اقدام به برگزاری یک مینی دوره رایگان MBA کرده است که می توانید فرم زیر را پر کنید تا از یک جلسه مشاوره رایگان درباره کسب و کار خود و نیز شرایط شرکت در این دوره بهره مند شوید.

 

نام و نام خانواداگی

 

 

در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که مدیر ضعیف کیست و چه ویژگی هایی دارد. با ما همراه باشید.

 

مدیر ضعیف کیست؟ (برعکس مدیر قوی!)

شما می‌توانید یک مدیر ضعیف را به راحتی تشخیص دهید، زیرا مدیران ضعیف کسانی هستند که صدای خود را بلند می‌کنند، تهدید می‌کنند و عموماً اعضای تیم خود را از خود دور نگه می‌دارند و نگران جلب رضایت مافوق خود هستند. 

شناخت شش ویژگی مدیر ضعیف

 

وقتی از مدیریت مبتنی بر ترس صحبت می کنیم، منظور مدیران ضعیف هستند! مدیر ضعیف به اندازه کافی به خودش اعتماد ندارد تا مسیری که در ان قدم گذاشته را ادامه دهد.

 

 برعکس، مدیران جدید و باتجربه این را می دانند که مدیر قوی بودن به معنای زورگویی یا سلطه جو بودن نیست. درست برعکس، مدیران قوی از طریق اعتمادسازی میان زیردستاتان یا اعضای تیم خود مدیریت می کنند. آنها به هم تیمی های خود اعتماد دارند. همچنین به کارمندان خود اعتماد دارند که بدانند چه کاری انجام دهند و در صورت نیاز از آنها کمک بخواهند. کارمندانشان هم متقابلاً به آنها اعتماد دارند. 

در حالی که مدیر ضعیف از نیروی عناوین شغلی خود استفاده کند تا مردم را وادار به گوش دادن به خود کند. 

 

چگونه مدیر ضعیف را بشناسیم؟

گاهی ما در یک محیط کاری فعالیت می کنیم که سیستم مدیریت در آن ضعفهایی دارد. درواقع رفتارهایی را در مدیر خود می بینیم که نشان از ضعف مدیریتی آنها است.

چگونه مدیر ضعیف را بشناسیم؟

 

در این بخش به 5 مورد اشاره کرده ایم که از این طریق بتوانیم مدیر ضعیف را بهتر بشناسیم و برای ماندن در محیط کاری خود بهتر تصمیم بگیریم:

 

مدیر ضعیف هرگز درخواست کمک نمی کند

مدیر ضعیف وقتی مطمئن نیست که در مرحله بعد چه کاری انجام دهد، از تیم کمک نمی خواهد. درعوض، مدیر ضعیف راه حلی درست می کند و می گوید: «فقط این کار را بکن، من مدیر هستم و به شما می گویم که چه می خواهم!»

 

مدیر ضعیف نمی تواند از افرادی که بر آنها نظارت می کند نظر بخواهد. اگر سعی کنید با مدیر ضعیف خود استدلال کنید، او عصبانی می شود.

 

مدیر ضعیف همیشه به یک سپر بلا و قربانی نیاز دارد

وقتی مدیر ضعیف متوجه می شود که مشکلی پیش آمده است، یک هدف در ذهن دارد: پیدا کردن کسی که مقصر باشد! یک مدیر قوی مسئولیت هر چیزی را که طبق برنامه پیش نمی‌رود به عهده می‌گیرد و می‌گوید: «خب، چه چیزی می‌توانیم از این بیاموزیم؟».

 

اما مدیر ضعیف نمی تواند این مسئولیت را به عهده بگیرد. او باید تقصیر را به گردن دیگری بیاندازد و چه کسی گردنش بیاریکتر از کارکنان یا زیر دستان است!

 

مدیر ضعیف نمی توانند بگویند: «نمی دانم!»  

یک مدیر قوی در صورت لزوم می‌تواند روزی چند بار بگوید «نمی‌دانم جواب چیست»، اما یک مدیر ضعیف از گفتن «نمی‌دانم» می‌ترسد. او دروغ می گوید یا اطلاعات غلطی به مخاطب می دهد.

مدیران قوی به سرعت یاد می گیرند، زیرا از موفقیت ها و اشتباه ها هر دو درس می گیرند. مدیرن ضعیف آنقدرها هم برای این نوع یادگیری زمینه ندارد، زیرا بسیاری از انرژی ذهنی و عاطفی او به سمت منحرف کردن سوالی که می برسند، می‌رود.

 

همه چیز را اندازه می گیرد

مدیران قوی روی اهداف بزرگ تمرکز می کنند. مدیر ضعیف با چیزهای کوچک و بی اهمیت منحرف می شود. به همین دلیل است که یک مدیر ضعیف می داند که شما تا نه شب کار کرده اید. شب گذشته از فاجعه ای جلوگیری کرده اید، اما همچنان شما را برای رفتن به محل کار پنج دقیقه دیرتر صبح روز بعد فرا می خواند.

 

مدیر ضعیف هنگام مدیریت افراد به جای قضاوت به اندازه گیری تکیه می کند. او برای هر چیزی معیاری دارد. می گوید «من با اعداد مدیریت می کنم» در حالی که در واقع اصلاً مدیریت نمی کند.

مدیر ضعیف نمی تواند بگوید: «متأسفم!»

آخرین نشانه یک مدیر ضعیف این است که این مدیران نمی توانند در قبال اشتباه، خود را مجبور به گفتن «متأسفم» کند در حالی که یک رهبر قوی تر این کار را می کند. مدیر ضعیف را نمی توان مورد انتقاد قرار داد و نمی تواند بازخورد را هر چند دلسوزانه بپذیرد. مدیر ضعیف نمی‌تواند انتقاد را قبول کنند، زیرا نفس او آنقدر شکننده است که نمی‌تواند فضایی برای رشد داشته باشد.

 

موسسه امین همچنین پکیج آنلاین دوره های جامع MBA و DBA را با مدرک وزارت علوم و تحقیقات و فناوری همراه با تأییدیه جهانی WES کانادا ارائه می کند. برای اطلاعات بیشتر فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم:

 

نام و نام خانواداگی

 

دوره مدیریت mba-dba

پکیج حضوری مدیریت MBA و DBA با مدرک وزارت علوم و تأییدیه جهانی WES کانادا

شما به عنوان مدیر ضعیف چه ویژگی هایی دارید؟

همانطور که گفتیم، مدیر ضعیف اغلب برای تیم خود وقت نمی گذارد و در ایجاد انتظارات و اهداف روشن شکست می خورد. این رفتار او عملکرد و روحیه تیم را تضعیف می کد.

شما به عنوان مدیر ضعیف چه ویژگی هایی دارید؟

اگر به عنوان یک مدیر این شش ویژگی زیر را در خود دیدید، بدانید که نشانه های مدیر ضعیف را دارید:

 

1 از این شاخه به آن شاخه می پرید

اگر تصمیم گرفته اید که مدیر ضعیف نباشید، باید قدرت تصمیم گیری خوبی داشته باشید و از این شاخه به آن شاخه نپرید. یا می خواهید تمام جوانب کار را در نظر بگیرید و صددرصد از انجام درست کار مطمئن باشید یا شاید هم به توانایی های خود اعتماد کافی ندارید. در نتیجه برای آنکه به صد در صد چیزی که می خواهید برسید دائما نیروهای خود را برای جمع آوری اطلاعات بیشتر به جاهای مختلف می فرستید.

 

2 برای اعضای تیم، اهداف را مشخص نکرده اید

برای انجام پروژه یا رسیدن به هدفی خاص در آن پروژه عجله می کنید. اما واقعیت این است که هنوز خودتان هم نمی دانید که چه می خواهید. با اعضای تیم جلسه ای می گذارید و در ابتدای مسیر به اهدافی بزرگ فکر می کنید. تفکرات به هم ریخته و پیچیده شما که اغلب خودتان هم متوجه آن نمیشوید، باعث گیجی و و سردرگمی اعضای تیم هم می شود.

 

3  اعضای تیم را در یک محیط عمومی تحقیر می کنید

بی احترامی و تحقیر به شخصی در یک جلسه کاری در حضور دیگران یا در محیط عمومی، اعتبار و شهرت شما را به عنوان مدیر به باد خواهد داد و در ذهن دیگران مدیر ضعیف خاطرنشان خواهید شد.

 

شاید از نظر شما عملکرد و کارایی یکی از کارمندان احمقانه و یا نادرست بوده است.اما اشاره مستقیم به اشتباهات در جلسات کاری و در حضور سایر همکاران، نشان دهنده این است که شما شخصیت بی ثباتی دارید و غیر قابل کنترل هستید.

 

4 بیشترحرف می زنید اما عمل نمی کنید

به جلسه های مهم کاری با مشتریان می روید و از موقعیت استفاده کرده و با ژستی مدیرانه از خود دفاع می کنید به آن ها اطمینان می دهید که خودتان شخصا مشکلات و کارهای آن ها را پیگیری می کنید.

 

این کار باعث می شود شما در همان لحظه خیلی خوب جلوه کنید. اما وقتی شکوه و عظمتتان در مقابل مشتری فقط در همان لحظه نشان داده اید، دیگر همه چیز را فراموش می کنید.

 

چنین رفتاری به مرور زمان شهرت و اعتبار شما را به زیر سوال خواهد برد و مردم شما را مدیر ضعیف و بی مسئولیت قلمداد می کنند که فقط بلد است حرف بزند و مرد عمل نیست.

 

5 کار انفرادی را به کار گروهی ترجیح می دهید

این کار به نظر شاید ایده خوبی به نظر برسد و این امکان را به شما بدهد تا در میان چندین گزینه ای که در اختیار دارید بهترین را انتخاب کنید. اما اگر نیروهایتان از هدف و انگیزه ی شما باخبر شوند، مطمئنا دلسرد و عصبی می شوند.

به این دلیل که شما چندین نفر را از کار روزانه انداخته اید تا فقط بر روی پروژه شما کار کنند. به عنوان مدیر اگر ندانید که کار گروهی بازده بهتری از کار انفرادی دارد، زیرا از ایده ها و نیروهای کاری بیشتری بهره می برد، پس شاید مدیر ضعیفی هستید.

 

6 بازخورد صادقانه ای ارائه نمی دهید

برای این که باعث ناراحتی کسی نشوید و آن ها را راضی نگه دارید، بازخوردهای صادقانه و سازنده ای به آن ها نمی دهید. این بازخوردها می توانند درباره عملکرد یا ارتقا شغلی باشند.

 

به حاشیه رفتن و نپرداختن به موضوع اصلی باعث می شود اعضای تیم کاری انتظارات غیر واقعی داشته باشند. زمانی که وعده هایی را به آن ها می دهید، ولی سعی بر انجام آن ها ندارید، آنها را دچار سردرگمی می کنید.

 

جمع بندی

گفتیم که مدیران ضعیف از سبک مدیریتی ضعیفی برخوردار است. و از مهارتهای مدیریتی برای کسب و کار و برای ورود به بازار کار بی بهره هستید. اگر باور دارید که ماهی را هروقت از آب بگیرید، تازه است، شرکت در دوره های مدیریتی MBA و DBA را فراموش نکنید! به یاد داشته باشید که مدیران همیشه به آموزشهای مدرن و به روز نیاز دارند.

دوره مدیریت mbaدوره آنلاین مدیریت dba

دوره حضوری و مجازی MBA و DBA وزارت علوم و تآییدیه WES کانادا

از این رو، موسسه آموزش عالی آزاد امین در حدود 20 سال است که دوره های پربازده و پرکاربرد مدیریت را برگزار می کند. و به دانش پذیران پس از پایان دوره، مدرک MBA و DBA وزارت علو و تحقیقات و فناوری را که قابل ترجمه رسمی مورد تأیید دادگستری است، همراه با تأییدیه جهانی WES کانادا اعطا می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره ها یا مشاوره درباره کسب و کار خود، فرم زیر را پر کنید تا از یک جلسه مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

 

نام و نام خانواداگی

 

 

 

 

نیاز به مشاوره کسب و کار دارید؟ از یک جلسه مشاوره رایگان کارشناسان موسسه امین استفاده کنید (100% رایگان)

نام و نام خانواداگی

دوره‌های رایگان آموزشی مدیریت

کارگاه های آموزشی رایگان

برای شرکت رایگان در کارگاه جهش در کسب و کار و یا دورهمی مدیران، شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

نام(Required)
میخواهید از کدام خدمت رایگان استفاده کنید؟
انتخاب چند گزینه امکان پذیر است

داستان موفقیت کسب‌کارهای واقعی
پشتیبانی در تلگرام پشتیبانی در واتس اپ تماس مستقیم پشتیبانی در ایتا Instagram
چت در تلگرام چت در واتساپ تماس مستقیم پیچ اینستاگرام
چت در تلگرام تماس مستقیم چت در ایتا
تماس مستقیم
در صورت ثبت نام در هر دوره ای، میتوانید به صورت مادام العمر در تمام دوره های بعدی که برگزار میشود هم شرکت کنید. حتی اگر 1541 سال بعد مراجعه کنید!
تمامی دوره ها با مدارک رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارائه میشود. همراه با قابلیت ترجمه رسمی دادگستری.
دوره های موسسه آموزش عالی آزاد امین مورد تایید WES کانادا و آمریکاست. WES در سراسر دنیا معتبر است و برای کاریابی یا ادامه تحصیل بعد از مهاجرت کار شما را آسان میکند.
مزیت ما این است که دانشگاه نیستیم. یعنی اساتید ما علاوه بر دانش، دارای تجربه عملی زیادی هستند و سرفصل ها به صورت تئوری، عملی و کیس استادی (مثال های واقعی) ارائه میشود.

نیاز به  مشاوره رایگان دارید؟
شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان امین با شما تماس بگیرند

نام و نام خانواداگی

شروع جشنواره  دوره MBA – DBA

اگر صاحب کسب و کار هستید،همین الان رزرو رایگان این دوره را انجام دهید و یک جلسه مشاوره رایگان کسب وکار دریافت کنید

ظرفیت محدود

نام و نام خانوادگی

نیاز به  مشاوره رایگان دارید؟
شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان امین با شما تماس بگیرند

نیاز به  مشاوره رایگان دارید؟
شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان امین با شما تماس بگیرند

نام و نام خانوادگی

نیاز به  مشاوره رایگان دارید؟
شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان امین با شما تماس بگیرند

نام و نام خانوادگی

برای رزوز رایگان شرکت در دورهمی مدیران به میزبانی موسسه آموزش عالی امین شماره خود را در فرم مقابل وارد کنید
برای رزوز رایگان شرکت در دورهمی مدیران به میزبانی موسسه آموزش عالی امین شماره خود را در فرم زیر وارد کنید
اگر برای کسب و کارتان یا ثبت نام دوره MBA نیاز به مشاوره دارید، شماره خود را وارد کنید تا باشما تماس بگیریم.
اگر برای کسب و کارتان یا ثبت نام دوره MBA نیاز به مشاوره دارید، شماره خود را وارد کنید تا باشما تماس بگیریم.
اگر برای دوره بازرسی فنی و کنترل کیفیت جوش نیاز به مشاوره دارید، شماره خود را وارد کنید تا باشما تماس بگیریم.
اگر برای کسب و کارتان یا ثبت نام دوره MBA نیاز به مشاوره دارید، شماره خود را وارد کنید تا باشما تماس بگیریم.

نیاز به مشاوره رایگان دارید؟
اگر برای ثبت نام یا کسب وکارتان نیاز به مشاوره دارید، شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان امین با شما تماس بگیرند.

نام و نام خانوادگی