تفاوت دوره mba  و dba  

تعداد بسیار زیادی از مدیران برای رشد و ارتقا دانش مدیریتی خویش در پی آموزش کاربردی مدیریت هستند و با دو عنوان MBA (مدیریت اجرایی)،DBA(مدیریت عالی کسب و کار)مواجه می شوند.

در این مقاله پاسخ سوالات همچون : دوره mba و dba چیست و  تفاوت دوره mba و dba ،را دریافت می کنید.

 

دوره ی MBA و DBA چیست؟

MBA و DBA نام رشته های از شاخه مدیریت کسب و کار است  و با مدرن و گسترده شدن کسب و کار و سازمان ها تعداد زیادی از مدیران ایران و جهان برای افزایش سطح مدیریت خود  وارد این حوزه می شوند.بعضی از افراد با شنیدن نام این دو  تصور می کنند که هر دو شبیه هم هستند و تفاوتی با هم ندارند .

با بررسی بیشتر متوجه می شویم که اگرچه MBA وDBA هدف یکسانی دارند و آن هم آموزش مدیر کارآمد قدم برمی دارند ، اما در بستر آموزش تفاوت های اساسی وجود دارد.

دوره MBA چیست؟

MBA یا ام بی ای مخفف شده عبارت Master of Business Administration است که در ابتدای کار معنی این عبارت را کامل توضیح خواهم داد.

business administration به معنای مدیریت کسب و کار است و  Master در فارسی به معنای استاد است و استاد بودن معنای حرفه ای و ارشد بودن را میرساند.

پس عبارت Master of Business Administration در لغت به معنای مدیریت حرفه ای کسب و کار یا مدیریت ارشد کسب و کار است و حروف ابتدای هر کلمه برداشته شده و به اختصار به آن MBA  گفته میشود که برخی آنرا ام بی ای نیز مینویسند.

و دوره ام بی ای همان دوره حرفه ای مدیریت کسب و کار و مدرک ام بی ای همان مدرک حرفه ای مدیریت کسب و کار است که برخی آنرا همسطح کارشناسی ارشد میدانند.(هم سطح معنای معادل ندارد)

کسانیکه که به تحصیل برای فوق لیسانس مدیریت می پردازند، دانشجویانی هستند که لیسانس یا همان کارشناسی مدیریت دارند و می خواهند درجات علمی را بطور معمول در دانشگاه طی کرده و پس از فوق لیسانس، احتمالا دکتری هم بگیرند و بتوانند در زمینه های پژوهشی و آکادمیک کار کنند و مدرک 100 درصد قابل پذیرش ارگان ها ، نهاد ها و سازمان ها برای اراِه در اختیار داشته باشند.

اما افرادی که MBA می خوانند و دوره های ام بی ای را میگذرانند جوانان کارآفرینان یا صاحبان کسب و کارها هستند که برای بالا بردن مهارت های کاربردی در زمینه مدیریت کسب و کار به تحصیل این رشته و این دوره روی می آورند.

و یا افرادی هستند که علاوه بر افزایش مهارت ها و توانایی ها در زمان فشرده تر نیاز به مدرک ام بی ای هم دارند و ممکن است این مدرک در شغل آنها برای افزایش حقوق و مزایا کاربردی باشد و نهاد و ارگانی که در آن مشغول به کار هستند این مدرک را بپذیرد.

در ایران برخی مراکز و موسسات و آموزشگاه‌ های بازرگانی و حتی دانشگاهها دوره و گواهینامه هایی را تحت این عنوان و به نام دوره های کوتاه مدت مدیریت حرفه ای کسب و کار (MBA) در دوره های آموزشی تمام وقت، پاره وقت یا از راه دور و غیرحضوری ارائه می کنند.

 

دوره DBA چیست؟

کلمه DBA مخفف Doctorate of Business Administration است که معنای فارسی آن دکتری مدیریت حرفه‌ای کسب‌وکار می‌شود. این دوره با هدف آموزش مدیران سطح بالای اجرایی در سازمان‌های مختلف ایجادشده و به آن‌ها یاد می‌دهد که چگونه از روش‌های سنتی مدیریت عبور کرده و به روش‌های نوین برسند. با شرکت در دوره DBA یاد خواهید گرفت که چگونه شرکتی سازمان‌یافته بسازید و با استفاده از روش‌های نوین سازمان خود را رهبری کنید.

رشته DBA قرار دارد که دکترای مدیریت کسب و کار به شمار می‌آید. دانشجویانی که قصد دارند مقطع DBA را بگذرانند، معمولا افرادی هستند که زمینه فعالیت در حرفه‌های تجاری و مدیریتی دارند. دی بی ای، برخلاف ام بی ای کاملا رویکرد تحقیقاتی و مطالعاتی دارد.

 

دانش آموخته در این دوره به دنبال مطالعه موردی حرفه‌ها و کسب و کارها می‌رود. به عنوان مثال یک دانشجوی دوره DBA باید بفهمد که سود و یا ضرر در کسب و کار از کجا نشات می‌گیرد. ممکن است دانش آموخته برای درک بهتر در این مسیر با صدها مدیر فروش کسب و کارهای مختلف روبه رو شود. تا بتواند به نتیجه‌ واحد و دقیقی دست یابد.

خواندن  چگونه کسب و کار خود را تبلیغ کنیم ؟

 

دانشجویان دوره DBA دکترای مدیریت کسب و کار می‌توانند نشریات و مجلات را نقد کنند و با انجام تحقیقات خود، دانش خود را در زمینه کسب و کار گسترش دهند. از این طریق دانشجویان تفکر انتقادی و حل مسئله در دنیای واقعی تجارت محور را، کسب می‌کنند.

حتی اگر دانشجویان دوره DBA در صنعتی مشغول به کار باشند، انعطاف پذیر بودن دوره‌های DBA به آنها این امکان را می‌دهد که به صورت مجازی نیز دوره را بگذارند و جایگاه خود را در صنایع مختلف بهبود بخشند. تحصیل مجازی برای دوره MBA نیز امکان پذیر است و کسب این دو مدرک وقفه‌ای در زندگی خانوادگی و کاری افراد به وجود نمی‌آورد.

  • برنامه‌های DBA معمولا بر استفاده از تحقیقات دیگران (معمولا دانشجویان PHD) برای کمک به حل چالش‌های تجارت در دنیای واقعی تاکید دارند.
  • دوره DBA معمولا در کمتر از 3 سال تمام می‌شود. این در حالی است که کسب مدرک PHD حداقل 5 سال طول می‌کشد.
  • آموخته‌های شما در دوره DBA فراتر از تحقیق درباره مشکلات و شناسایی آن‌ها خواهد بود. در این دوره‌ها شما به مهارت‌هایی در زمینه توسعه فناوری، تجزیه‌وتحلیل استراتژیک و ارتباطات مدیریتی و بین فردی نیز مجهز می‌شوید. مهارت‌هایی که به شما برای مدیریت بهتر کسب‌وکارتان کمک می‌کند.
  • مدرک دوره DBA کاملا معتبر است و شما می‌توانید از آن برای شروع به کار به‌عنوان یک مدیر بازرگانی آگاه و متخصص استفاده کنید.
  • شرکت در دوره DBA نه‌تنها برای دانشجویانی که به‌تازگی وارد حوزه کسب‌وکار می‌شوند مفید است، بلکه می‌تواند برای اساتید مدیریت نیز مفید واقع شود.

 

 

فرق دوره MBA و DBA

سیاری از افراد شاغل و متخصص به دنبال این هستند که دانش خود را افزایش دهند و همچنین مدارک تحصیلی بیشتری کسب کنند، تا در نهایت ارتقا شغلی داشته باشند. برای این افراد مدرک MBA و همچنین DBA گزینه بسیار عالی است و حتی افرادی که مدرک MBA دارند، می‌توانند این ارتقا شغلی را با گرفتن مدرک DBA به دست آورند.

اما برخی افراد ممکن است بپرسند، که “تفاوت MBA با DBA چیست؟” برای مقایسه این دو به طور خلاصه می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • مدرک MBA معمولاً مورد استفاده افراد متخصص و حرفه‌ای در کسب و کارها قرار می‌گیرد که می‌خواهند درک بهتری از کسب و کار داشته باشند و تئوری‌های روز مربوط به صنعت و حرفه خود را فرا بگیرند.
  • مدرک DBA به متخصصان حال حاضر این اجازه را می‌دهد تا با افزایش دانش و استفاده از نظریه‌ها و روش‌های جدید، حرفه و کسب و کار خود را گسترش دهند.

 

کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) یک مدرک مدیریت عمومی است که رویکرد عملی‌تری نسبت به DBA دارد و مهارت‌های لازم برای حل مشکلات عملی و تحلیلی را به شما می‌آموزد. هدف از این مدرک ساخت دانشی جدید به جای یادگیری دانش‌های قدیمی است که در حال حاضر از طریق منابع مختلفی از جمله کتاب، سخنرانی و تعامل با اساتید و متخصصان در زمینه تجارت به وجود می‌آید. در بسیاری از موارد، در یک برنامه MBA، دانشجویان یاد می‌گیرند که چگونه برنامه‌های توسعه کسب و کار را تدوین کنند و مؤثرترین و کارآمدترین روش‌ها را برای سود بیشتر از ایده‌های تجاری خود به کار گیرند.

در دوره دکترای مدیریت کسب و کار (DBA)، دانشجویان آموزش می‌بینند تا محققانی شوند که بتوانند تحقیقات خود را منتشر کنند و ابزارهایی به آنها برای خلق دانش جدید معرفی می‌شود. بیشتر تحقیقات در DBA از طریق خواندن مجلات دانشگاهی انجام می‌شود، که اغلب شامل همان تئوری‌هایی است که در برنامه‌های MBA تدریس می‌شود. مدرک DBA به جای تمرکز بر چگونگی ایجاد سود، بیشتر بر اهمیت درک اینکه سود از کجا آمده است،‌ تمرکز دارد و بیشتر برای کسانی خوب است که می‌خواهند در استخدام مدیر عامل موفق عمل کنند.

 

در دوره MBA افرادی حاضر هستند که در حیطه بازرگانی فعالیت می کنند و سابقه ای هر چند کوتاه در این زمان دارند و می خواهند دانش و مهارت های  خود را در این زمینه توسعه دهند .

این رشته مناسب متخصصانی است که قصد دارند از چارچوب کارمندی خارج شوند و به دنبال ایجاد کسب و کار خویش هستند و با آموزش مهارت های مدیریتی راه های جدیدی را برای خود بسازند.

این رشته برای کسانی که به دنبال کسب مهار های مدیریتی یا وجد شرایط شدن برای سمت رهبری تیم و سازمان هستند ، نیز ایده آل است .هزینه  تحصیل در MBA بر اساس چندین فاکتور متغیر است ، اما عمدتا موسسه و دانشگاه بیشترین تاثیر را در میزان شهریه دارد.

خواندن  مدرک dba غیرحضوری

 

در دوره DBA فقط افرادی وارد می شوند که حرفه ای کسب و کار هستند و می خواهند خود را خارج از حرفه موفق خود به چالش بکشند.

 بیشتر دانشجویان DBA قبلا MBA خود را به پایان رسانده اند و مسائل اساسی مدیریت مانند مدیریت منابع انسانی ، راهبردهای مدیریت ، رفتار سازمانی و قواعد قرارداد نویسی و مذاکره را طی کرده اند و دوره DBA به آنها برای گسترش حرفه ای کسب و کار و برند سازی کمک می کند و تفاوت دوره های MBA و DBA در این است که شما قصد دارید چقدر کسب و کار بزرگ و بین المللی داشته باشید.

DBA بالاترین سطح مدرک در دنیای کسب و کار و تجارت است و در عین حال فرصتی برای ایجاد دانش جدید و جدا سازی از دنیای دانشگاهی را نیز فراهم می سازد .به همین ترتیب باید انتظار داشت که هزینه تحصیلی DBA در مقایسه با MBA  بیشتر می شود . با اینکه هزینه تحصیلی DBA از MBA بیشتر است ، اما به این معنی نیست که ارزش MBA از DBA کمتر است .

شما با آموزش DBA آموزش میبینید که چطور  کسب و کار خود را در بازار بین المللی جای دهید و برندینگ یک نقش ماندگار در ذهن مشتریان خود بسازید ، هر کسب و کار با داشتن چنین مدیر توانایی که خود را برای بازار جهانی آماده می کند در زمان بحران های اقتصادی نیز مقاوم است چون می داند که چگونه ناخدای دریای متلاطم بازار باشد .

 

 

تفاوت های MBA و DBA در یک نگاه:

MBA DBA
استفاده کاربردی از دانش مدیریتی تولید دانش کاربردی
متخصصین تجارت و کسب و کار با انگیزه بهبود مهارت های شغلی مدیریتی ، ایجاد آمادگی برای موقعیت رهبری سازمان و توسعه شبکه های ارتباطی تجاری و کسب و کار حرفه ای های کسب و کار باانگیزه رویارویی با چالش های فردی و سازمانی و به دست آوردن مهارت ها و توانایی های یک محقق
استفاده عملی و کاربردی از مدل های سودآوری برای افزایش درآمد ایجاد و توسعه مدل های سود آوری
تمرکز بر عمل گرایی یا پراگماتیسم

 

تمرکز بر تحقیق و تحلیل و پژوهش
برطرف کردن مشکلات کسب و کار با استفاده  از راه حل های موجود ارائه راه حل برای مشکلات تجارتو کسب و کار
سودآوری و درآمد بیشتر نسبت به سایر مدیران درآمد بیشتر نسبت به سایر مدیران دارای مدرکMBA
بازارکار چشم گیر و قابل ملاحظه برجسته شدن و کسب مزیت رقابتی و برجسته شدن نسب به دانش آموختگان MBA
آموزش بر مبنای کتاب های موجود    CASE study،PROJECT مباحثه و گفتگو با دیگر مدیران و اساتید آموزش از طریق تحقیق و بررسی پژوهش های سایر محققان

 

 

 

آیا بدون مدرک MBA می‌توانید DBA بگیرید؟

معمولاً برای گذراندن دوره DBA، لازم است که مدرکی در این زمینه مانند MBA و موارد مشابه داشته باشید. با این حال، پیش نیازهای دانشگاهی معمولا انعطاف پذیر هستند. بنابراین، ممکن است بدون داشتن مدرک MBA بتوانید تحصیل در DBA را آغاز کنید.

 

حقوق MBA در مقابل DBA

همان‌طور که در بالا ذکر شد، فارغ التحصیلان MBA و DBA معمولاً نقش‌های اجرایی و مدیریتی را به دست می‌آورند که میزان دستمزد و حقوق آنها بیشتر از حد متوسط است. هر دو مدرک درهای موفقیت را به روی شما باز می‌کنند، اما با این حال ممکن است مسئولیت افراد با این دو مدرک با هم فرق داشته باشد.

 

کدام یک از  مدرک MBA و DBA برای من مناسب است ؟

در دوره MBA دانشجویان یاد می گیرند چطور مدیر بهتری باشند ، در حالی که دوره DBA دانشجویان یاد می گیرند  چطور بهتر تحقیقات را انجام دهند . اینکه کدام یک برای شما بهتر است ، بستگی به علایق و اهداف کاری شما در آن لحظه دارد.

مدرک DBA شما را با مجموعه مهارت های تخصصی و ضروری آماده می کند، از جمله توانایی تعیین چهارچوب استراتژیک برای یک سوال، تحقیق در مورد نظریه های موجود در رابطه با یک موضوع، به کارگیری یافته ها برای حل یک مشکل، و ارائه راه حل به صورت واضح و مختصر.

بسیاری از فارغ التحصیلان دوره MBA به این فکر می کنند که ادامه تحصیل در DBA فرصتی را برای پیشرفت و اصلاح مهارت ها برایشان فراهم می کند.

دیگر تفاوت MBA و DBA این است که MBA یک مدرک رایج و قابل دسترس است و به همان اندازه عمومیت نیز دارد. اما DBA مدرک خاص تری است که هم تسلط بر موضوع و هم کاربرد در دنیای واقعی را امکان پذیر می کند و مهارت تحقیق، نوشتن و ارائه دادن را در فرد به حد کمال می رساند.

پیش از آن که بخواهید در یکی از این دو دوره ثبت نام کنید، باید فرق MBA و DBA را بدانید. و دوره‌ای را که برای شما مناسب‌تر است تشخیص دهید. گذراندن هر دوی این دوره ها نیازمند صرف وقت و هزینه نسبتا بالاست؛ بنابراین داشتن یک انتخاب تحصیلی درست بسیار مهم است. تفاوت مدرک MBA و DBA از جنبه‌های بسیاری می‌تواند مورد بررسی قرار بگیرد. از اهداف، مخاطبین و محتوای درسی گرفته تا هزینه‌ی دوره و تاثیر داشتن مدرک هر کدام در کسب موقعیت‌های شغلی بهتر.

بنابراین اگر تفاوت MBA و DBA را بدانیم و آن دو را با هم مقایسه کنیم، مشاهده می شود که دی بی ای بیشتر به مطالعه مستقل متکی است.

مدارک MBA معمولا توسط متخصصان تجارت جاه طلبی که به دنبال پیشرفت شغلی خود با درک و به کارگیری تئوری های تجاری موجود هستند، دنبال می شود. از سوی دیگر، مدرک DBA به متخصصان حوزه کسب و کار این امکان را می دهد تا با توسعه و به کارگیری ایده ها و شیوه های جدید، مشاغل خود را گسترش دهند.
در بیشتر مدارس کسب و کار، مدرک MBA و تجربه حرفه ای اغلب لازمه گذراندن دوره DBA است. با این حال، پیش نیازهای تحصیلی می تواند انعطاف پذیر باشد. بنابراین، ممکن است اگر بخواهید در یک مدرسه کسب و کار در این دوره تحصیل کنید، بدون داشتن مدرک دوره MBA و تنها بر اساس تجارب شغلی خود نیز پذیرفته شوید.

با اینکه بیشتر دانش آموختگان DBA به احتمال زیاد در صنایع و شرکت های مختلف مشغول به کار هستند ، اخذ این مدرک به آنها کمک می کند تا با توجه به انعطاف و گستردگی توانایی های خود ، قرار  گرفتن در موقعیت های شغلی متفاوتی از قبیل تدریس به عنوان استادیار را کسب کنند.

در دوره MBA دانشجویان یاد می‌گیرند چطور مدیر بهتری باشند، در حالی که در دوره DBA دانشجویان یاد می‌گیرند چطور بهتر تحقیقات انجام دهند. اینکه کدام یک برای شما بهتر است، بستگی به علایق و اهداف کاری شما در آن لحظه دارد. هیچ‌کدام از این دو دوره بهتر یا بدتر از دیگری نیست. و اگر هردو را نیز بگذرانید، امکان بیشتری برای قرار گرفتن در موقعیت‌های شغلی بسیار جذاب با حقوق واقعا بالا را خواهید داشت.

 

پیش از آنکه بخواهید در هر یک از دوره های MBA یا DBA شرکت نمایید باید شرایط خود و هدفی که در نظر دارید را ارزیابی نمایید و بر اساس آن در دوره مناسب خود ثبت نام نمایید.

آیا می خواهید تا دانش خود را افزایش دهید و با استفاده از نظریه ها و تحقیق ها و تجربه های گذشته، توانایی خود را در حرفه و کسب و کار گسترش دهید؟ بنابراین دوره DBA مناسب شماست و بایستی در دوره های مربوط به آن شرکت نمایید

در صورتی که قصد شما از شرکت در دوره ها کسب درک بهتر از فضای کسب و کار و نظریه های مربوط به تجارت و بازرگانی است، شرکت در دوره های MBA به شما پیشنهاد می گردد و نیازی به شرکت نمودن در دوره های DBA وجود ندارد.

البته این مورد را در نظر داشته باشید که قصد و هدف از شرکت در هر کدام از دوره را اولویت را مشخص می نماید و نمی توان این دو دوره را با یکدیگر مقایسه نمود.

 

ما در موسسه آموزش عالی آزاد امین در جلسه مشاوره شما با تفاوت های مدارک MBAوDBA آشنا می شوید

و با توجه به شرایط شغلی و شخصی خود بهترین دوره را افزایش سطح مدیریتی خود را انتخاب می کنید.

اگر تمایل دارید اطلاعات کامل درباره تفاوت مدرک MBA و DBA را داشته باشید می توانید اطلاعات خود را ثبت کنید تا مشاوران موسسه آموزش عالی آزاد امین با شما تماس بگیرند.

 

فرم تماس مقالات mba dba

"*" indicates required fields

 

 

خواندن  راه های افزایش بهره وری در منابع انسانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *