مجله مدیریت امین

مقالات آموزشی موسسه آموزش عالی آزاد امین 

Amin.Management Blog

Educational articles of Amin Business School

اشتباه های رایج همه مدیران

اشتباه های رایج مدیران | مهم برای همه

اشتباه های رایج مدیران | مهم برای همه

5/5 - (1 امتیاز)

 

 

اشتباه‌های رایج مدیران، همواره دلیلی برای جلوگیری از پیشرفت و موفقیت هر کسب و کاری بوده اند و بهترین راه حل برای این مسئله نیز به سادگی شناسایی این اشتباه ها و دوری از آنها است. همه ما مرتکب اشتباه می شویم و برخی از اشتباهات وجود دارد که رهبران و مدیران مرتکب می شوند. اینها عبارت‌اند از ندادن بازخورد خوب، عدم نظارت و مداخله، به طور مؤثر تفویض اختیار نکردن و درک نادرست از نقش خود.

 

البته می توان گفت که اشتباه کردن می تواند فرصت خوبی برای یادگیری باشد. با این حال اشتباه‌کردن یک فرصت یادگیری است. پس بهتر است نسبت به آنها شناخت و آگاهی داشته باشید.

 

مدیریت همیشه زمینه‌ای مهیا برای ارتکاب به اشتباه های سبکی و رفتاریِ مدیران بوده است. پس بهترین کار این است که مدیران از آغاز راه خود، با پیش‌بینی اشتباه‌های رایج مدیران، از ارتکاب به آنها پیشگیری و از شکست خود جلوگیری کنند.

 

این اشتباه‌های رایج مدیران از میان چند منبع معتبر و به روز انگلیسی گردآوری و ترجمه شده است تا با برجسته کردن آن باعث شویم شما به عنوان یک مدیر از آنها دوری کنید. اگر بتوانید در کنار تجربه های خودتان، از اشتباه‌های رایجی که در اینجا فهرست شده ‌اند نیز درس بگیرید، آن‌وقت خود را از دردسر بزرگی نجات داده‌اید.

 

 

13 اشتباه رایج مدیران

در این مقاله می خواهیم 13 مورد از اشتباه هایی که در میان همه مدیران، رایج است و جنبه همگانی دارد را به شما معرفی کنیم:

 

بازخورد ندادن به اعضای تیم یا کارکنان

بازخورد ندادن به اعضای تیم یا کارکنان، فرض کنید مهمترین اشتباهی است که از مدیران سر می زند. شما به عنوان یک مدیر کارمندی دارید که یک نماینده فروش پرتلاش و با استعدادی است، اما پشت تلفن رفتاری غیرحرفه ای دارد. شما از  این موضوع با خبرید ولی بازخورد دادن را به تعویق می‌اندازید تا زمانی که به دلیل تکرار رفتار نادرست خود پشت تلفن، یک مشتری احتمالی خوب را از دست می دهد.

بازخورد ندادن

 

درواقع بر اساس همه پژوهش ها در این زمینه، شکست در ارائه بازخورد به کارکنان از مهمترین اشتباه های رایج مدیران است. وقتی مدیر سریع و به موقع بازخورد نمی دهد، فرصت بهبود به موقع عملکرد کارکنان را از آنها می گیرد.

 

 برای دوری از این اشتباه، یاد بگیرید که به طور منظم به اعضای تیم یا کارکنان خود بازخورد بدهید و بدین منظور بهتر است برنامه و تقویم کاری برای این کار داشته باشید یا حتی می توانید از نرم‌افزارهایی برای یادآوری آن استفاده کنید.

 

تخصیص ندادن وقتی برای  اعضای تیم

تخصیص ندادن وقتی برای اعضای تیم یکی از مهمترین اشتباه های مدیران است. وقتی شما مدیر یا رهبر تیمی هستید، خیلی آسان می توانید در میان انبوهی از کارهای خود، اندک زمانی را در دسترس اعضای تیم باشید و برای آنها وقت بگذراید.

 

درست است پروژه های بسیاری در دست برای انجام دارید، اما زمان هایی هست که اعضای تیم به حضور شما، راهنمایی و پشتیبانی شما نیاز دارند و شما نباید این زمان را از آنها دریغ کنید. در غیر این صورت آنها نمی‌دانند برای رسیدن به اهداف خود چه باید بکنند و بازده کاری آنها کم می شود.

 

با تخصیص زمانی برای اعضای تیم خود در برنامه زمانی کاری خود از این اشتباه دوری کنید. به حرفهای آنها گوش دهید و از هوش احساسی خود برای آگاهی از نیازهای آنها استفاده کنید. حتما زمانی برای ملاقات با آنها مشخص کنید تا بدانند هرگاه به کمک نیاز داشتند، چه زمانی باید به مدیر خود مراجعه کنند. مدیران با سرزدن به تیم خود نیز می توانند مدیریت کنند و این بهترین روش برای ارتباط گیری با آنها است. یادتان باشد که همیشه رسیدگی به نیازهای کارکنان را در اولویت بگذارید.

 

عدم نظارت و مداخله

عدم نظارت و مداخله در فعالیتها و واظایفی که کارکنان واگذار کرده اید، اشتباهی بسیار مخرب است. فرض کنید یکی از اعضای تیم شما به تازگی پروژه مهمی را به این رسانده است. اشکال کارش اینجا بوده است که هدف خاص پروژه را به اشتباه متوجه شده  است. و شما نیز به عنوان مدیر، زمانی که او مشغول اجرای پروژه بوده است، برای رسیدگی حضور نداشته اید. حالا او پروژه را به اشتباه به پایان رسانده است و حالا شما باید یا خشم مشتری که آن پروژه را سفارش داده بوده روبه رو شوید.

 

بسیاری از مدیران می خواهند از مدیریت ذره‌بینی پرهیز کنند، اما با سبک مدیریت عدم مداخله‌گری خود، از آن‌ور بام افتاده اند و این اصلا شیوه خوبی نیست و مدیران باید تعادل را رعایت کنند.

 

مقاله های مدیریت ذره‌بینی و انواع سبک‌های مدیریتی، درسهای مدیریتی سه مدیر عامل توییتر و سبک مدیریتی مدیر عاملان موفق ما را بخوانید و در این باره اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

 

خیلی دوستانه رفتار کردن

خیلی از ما می خواهیم برای کارکنان یا اعضای تیم خود بسیار دوستانه و دستیافتنی به نظر برسیم. از اینها گذشته همه ما ترجیح می دهیم با مدیری کار کنیم که بیشتر با او ارتباط داشته باشیم.

 

 با این حال، گاهی اوقات مجبور می شوید در مورد افراد تیم خود سختگیری کنید و اگر بیش از حد با آنها دوست باشید، برخی افراد وسوسه می شوند که از رابطه شما سوء استفاده کنند. این بدین معنا نیست که مدیر نباید با کارکنان خود ارتباط برقرار کند، اما لازم است میان دوستی کردن مدیریت کردن تعادلی را برقرار کنید. اطمینان یابید که برای رابطه خود مرزهایی شفافی را تعریف کنید تا کارکنان شما وسوسه نشوند از شما سوء استفاده کنند.

شکست در تعریف و شفاف‌سازی اهداف شرکت

زمانی که کارکنان هدف مشخص و روشنی نداشته باشند، در طول روز کاری سردرگم می مانند و به اتلاف وقت می گذرانند. آنها اگر هیچ ایده و هدفی در حین کار نداشته باشند، بهره‌وری نخواهند داشت.

بازخورد ندادن

 

نمی‌توانند کارهای خود را به طور مؤثر اولیت بخشی کنند، بدین معنا که وظایف و پروژه‌های آن‌ها در مسیر اشتباهی پیش خواهد رفت.

 

برای دوری از این اشتباه، یاد بگیرید که چگونه اهداف اس. ام. ای. آر. تی (خاص، قابل اندازه‌گیری، دستیافتنی، مرتبط، زمان‌دار) را برای کارکنان یا اعضای تیم خود تعریف کنید. یک منشور برای تیم خود بسازید که مسیر پیشروی تیم خود و منابع لازمه برای آن را با جزئیات مشخص کنید. همچنین اصول کاری و چشم‌اندازهای شرکت را برای تیم خود تعیین کنید تا اهداف تیم خود را با اهداف مأموریت‌های سازمان خود هماهنگ سازید.

 

انگیزه‌بخشی اشتباه

آیا می دانید که درواقع چه چیزهایی به تیم شما انگیزه می‌بخشد؟ البته بدانید که منظور ما پول نیست! خیلی از مدیران ما این اشتباه را مرتکب می شوند که کارمندانشان فقط و فقط برای پاداش پول در شرکت آنها کار می‌کنند. با این‌حال می توان گفت همیشه این تنها چیزی که به آنها انگیزه می‌دهد، نیست؟

 

برای مثال، افرادی که به دنبال تعادل بیشتر میان کار و زندگی هستند، ممکن است با امکان دورکاری یا کار انعطاف‌پذیری ساعت‌های کاری انگیزه بگیرند. به کارکنان دیگر هم ممکن است با عواملی مانند موفقیت، مسئولیت بیشتر، تمجید یا حس رفاقت انگیزه داد.

 

پس برای اینکه از این اشتباه دوری کنید، باید از پرسونای کارکنان خود بیشتر اگاه شوید یا اینکه در جلسه ای این را به طور مستقیم از خود او بپرسید. آنگاه با اطمینان می توانید روش انگیزه بخشی با کارمنان اعضای تیم رخود را بشناسید.

 

عجله در استخدام کارکنان

عجله در استخدام کارکنان و اعضای تیم خود ممکن است منجر به استخدام افرادی نامناسب برای تیم شما شود؛ یعنی افرادی بدون روحیه همکاری، ناکارآمد و غیر مولد.

 

این ممکن است به آموزش های اضافی نیاز داشته باشد و این کار هم از سرعت کار تیمی می‌کاهد. با کارکنان اشتباهی، اگر کارها آن‌طور که می‌خواهید پیش نرفت و او شرکت شما را ترک کرد، شما وقت و منابع باارزش خود را از دست خواهید داد.

 

بدتر این است که اعضای دیگر تیم نیز از تحمل چنین همکار یا کارکنان سمی در تیم خود دچار اضطراب و ناامیدی می شوند. پس برای دور یاز این اشتباه باید در انتخاب افراد برای استخدام دقت و سخت‌گیری بیشتر و عجله کمتری به کار ببرید.

 

حرف توخالی زدن (مرد عمل نبودن)

اگر شما مدیری باشید که مدام در محل کار خود تلفنهای شخصی می زند یا اینکه درباره رئیس یا مافوق خود منفی صحبت می کند، آیا انتظاری نیست که اعضای تیم یا کارکنان شما نیز همین رفتار را داشته باشند؟ به طور حتم هست!

 

شما به عنوان یک مدیر باید الگو و همراه تیم خود باشید. به این معنا که اگر آنها ناچارند تا دیروقت ر کار بمانند، شما نیز باید تا دیروقت بمانید به آنها کمک کنید. یا اینکه اگر در قوانین کاری شرکت شما، چیزی خوردن پشت میز کار ممنوع است، پس شما هم باید نهار خود را در تریا و نهارخوری سازمان خود صرف کنید. همین برای نگرش های مدیران نیز صدق می کند. اگر مدیر، فرد منفی‌نگری باشد، انتظار نداشته باشد که اعضای تیمش منفی‌نگر نباشند.

 

بنابراین به یاد داشته باشید، تیم شما همیشه از رفتار شما الگو می گیرد. اگر می خواهید به عناون مدیر رفتار کارکنان را تغییر دهید، ابتدا مرد عمل باشید و از تغییر رفتار خودتان شروع کنید. آنها شما را دنبال خواهند کرد.

 

 

تفویض اختیار نکردن

برخی از مدیران تفویض اختیار نمی کنند، زیرا احساس می کنند هیچ کس به جز خودشان نمی تواند کارهای کلیدی را به درستی انجام دهد. این می‌تواند مشکلات بزرگی را برای کارکنان به وجود می اورد و آنها را دچار استرس و بی هدفی میشوند.

تفیض اختیار نکردن

 

تفویض اختیار تلاش زیادی برای مدیران می‌طلبد، و اعتماد به تیم خود برای انجام درست کارها را دشوار می کند. اما تا زمانی که وظایفی را محول نکنید، هرگز زمانی برای تمرکز بر روی «دیدگاه وسیع‌تری» که بیشتر رهبران و مدیران مسئول آن هستند، نخواهید داشت. علاوه بر این، در توسعه افراد خود شکست خواهید خورد تا بتوانند فشار را از روی شما بردارند.

 

برای اینکه بفهمید آیا این مشکل برای شماست یا نه، در مسابقه تعاملی ما شرکت کنید، تا چه اندازه به شما نمایندگی می دهید؟ اگر نیاز به بهبود مهارت های خود دارید، می توانید استراتژی های کلیدی را با مقاله نمایندگی موفق ما بیاموزید

درک نادرست از نقش مدیر

هنگامی که مدیر هستید، مسئولیت‌های شما با مسئولیت هایی که قبلا داشته اید بسیار متفاوت است. با این حال، فراموش کردن این نکته آسان است که شغل شما اکنون مدیریت است و باید از مجموعه مهارت‌های متفاوتی برای موثر بودن استفاده کنید.

 

این باعث می شود که از نقش خود به عنوان یک مدیر و رهبر غافل شوید و درک درستی از آن نداشته باشید.

 

 ناتوانی در استفاده از ایده های کارکنان

وقتی نوبت به برنامه ریزی و ایجاد راهبرد که می رسد، شناخت افکار و ایده های تیم مهم است، برخی از بهترین ایده ها در دنیا از نیروی کار آمده اند. تیم شما کسانی هستند که روزانه به طور مستقیم با مشتریان سروکار دارند، بنابراین آنها دائماً در حال جمع آوری بازخورد هستند و ایده های بسیاری دارند. برخی حتی ممکن است بدون اینکه متوجه باشند، راه هایی را برای آسان تر کردن زندگی روزمره و قوی تر کردن کسب و کار شما به کار گیرند.

 

اینکه ایده های آنها را دست کم بگیرید، اشتباه بزرگی است، زیرا با اینکار منبع بزرگی از خلاقیت و اندیشه های نوین را از دست می دهید. این ایده ها را بپذیرید، چون ممکن است می توانند گسترش یابند و به پیشبرد کسب و کار شما در آینده کمک کنند.

احترام نگذاشتن به اعضای تیم یا کارکنان

ممکن است کلیشه ای باشد اما احترام واقعی وقتی به دست می آید که متقابل باشد. از احترام گذاشتن به تیم خود شروع کنید. اگر با فردی مانند یک کودک صحبت کنید، او مانند یک کودک رفتار می کند، بنابراین دانستن اینکه کدام رویکرد برای هر یک از اعضای تیم بهتر است، ضروری است.

 

به برخی نیاز است که هر چند وقت یکبار تلنگری بزنید، برخی نیاز به تقویت اعتماد به نفس دارند و برخی ممکن است بخواهند برای ادامه کار تنها بمانند و با اینکه تفاوتهای رفتاری بسیاری دارند، باید به همه آنها احترام گذاشت و این که به عنوان یک مدیر، تفاوتهای رفتاری کارکنان را نادیده بگیرید، اشتباه است. این رویکرد فردی به عنوان مدیر برای شما احترام به همراه می آورد و به تیم شما کمک می‌کند تا در کنار هم کسب و کارتان را جلو ببرید.

نداشتن دوراندیشی و برنامه‌ریزی کردن برای آینده

صرف تمام روز برای رفع مشکلات روزمره کسب و کار شما می تواند باعث رکود کسب و کار شما شود. اگرچه گفتیم که نباید از رفع مشکلات بترسید و به موقع باید برای آنها راه حل بیابید، ولی نباید از اینکه لحظاتی را دست از کار بکشید و بنشینید و برای آینده برنامه‌ریزی کنید و راهبرد بچینید نیز هراس داشته باشید.

نداشتن دوراندیشی

 

 هیچ شرم‌آور نیست و اشکالی ندارد که مدیران درب اتاق خود را ببندند تا به راحتی برنامه‌ریزی کنند تا ببیند تیم های کاری در کجا باید بیشتر تمرکز کند، چه رویه هایی را تغییر دهند و برای توسعه در آینده چه گامهایی بردارند.

 

نتیجه‌گیری

پیشنهاد ما این است از این اشتباه‌ها که گفتیم، درس بگیرید و آن‌ها را به عنوان فرصتی برای تغییر سبک و شیوه مدیریت خود در نظر بگیرید. اگر بخواهید تنها به مهارت‌های مدیریتی بسنده کنید و از اشتباه‌های خود را نادیده بگیرید، شکست خواهید خورد! درست است که اشتباه کردن می‌تواند یک فرصت یادگیری برای مدیران باشد. اما، صرف زمان برای یادگیری نحوه تشخیص اشتباه و دوری از اشتباه‌های رایج می تواند به شما کمک کند تا سازنده و موفق باشید و مورد احترام تیم خود قرار بگیرید.

 

منابع

https://www.mindtools.com/a125fey/10-common-leadership-and-management-mistakes

https://www.professionalacademy.com/blogs/9-common-management-mistakes/

https://www.mindtools.com/a125fey/10-common-leadership-and-management-mistakes

 

نیاز به مشاوره کسب و کار دارید؟ از یک جلسه مشاوره رایگان کارشناسان موسسه امین استفاده کنید (100% رایگان)

نام و نام خانواداگی

دوره‌های رایگان آموزشی مدیریت
داستان موفقیت کسب‌کارهای واقعی
آخرین مقالات مجله مدیریت امین
پشتیبانی در تلگرام پشتیبانی در واتس اپ تماس مستقیم پشتیبانی در ایتا Instagram
چت در تلگرام چت در واتساپ تماس مستقیم پیچ اینستاگرام
چت در تلگرام تماس مستقیم چت در ایتا
تماس مستقیم

نیاز به  مشاوره رایگان دارید؟
شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان امین با شما تماس بگیرند

نام و نام خانواداگی

شروع جشنواره  دوره MBA – DBA

اگر صاحب کسب و کار هستید،همین الان رزرو رایگان این دوره را انجام دهید و یک جلسه مشاوره رایگان کسب وکار دریافت کنید

ظرفیت محدود

نیاز به  مشاوره رایگان دارید؟
شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان امین با شما تماس بگیرند

نیاز به  مشاوره رایگان دارید؟
شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان امین با شما تماس بگیرند

نام و نام خانوادگی

نیاز به  مشاوره رایگان دارید؟
شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان امین با شما تماس بگیرند

نام و نام خانوادگی

برای رزوز رایگان شرکت در دورهمی مدیران به میزبانی موسسه آموزش عالی امین شماره خود را در فرم مقابل وارد کنید
برای رزوز رایگان شرکت در دورهمی مدیران به میزبانی موسسه آموزش عالی امین شماره خود را در فرم زیر وارد کنید
اگر برای کسب و کارتان یا ثبت نام دوره MBA نیاز به مشاوره دارید، شماره خود را وارد کنید تا باشما تماس بگیریم.
اگر برای کسب و کارتان یا ثبت نام دوره MBA نیاز به مشاوره دارید، شماره خود را وارد کنید تا باشما تماس بگیریم.
اگر برای دوره بازرسی فنی و کنترل کیفیت جوش نیاز به مشاوره دارید، شماره خود را وارد کنید تا باشما تماس بگیریم.
اگر برای کسب و کارتان یا ثبت نام دوره MBA نیاز به مشاوره دارید، شماره خود را وارد کنید تا باشما تماس بگیریم.

نیاز به مشاوره رایگان دارید؟
اگر برای ثبت نام یا کسب وکارتان نیاز به مشاوره دارید، شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان امین با شما تماس بگیرند.

نام و نام خانوادگی