راه های افزایش بهره وری در منابع انسانی

راه های افزایش بهره وری منابع انسانی
به این مقاله امتیاز دهید

راه های افزایش بهره وری در منابع انسانی

 

به عنوان یک مدیر سازمان حتما افزایش بهره وری در محیط کار یکی از مهم ترین دغدغه های شماست ، چراکه افزایش مهارت های کارمند شما مشابه رشد یکی از اعضای خانواده شماست.هدف همه مدیران این است که تیمی قوی و موثر بسازند زیرا با افزایش بهره وری کارمندان نتایجی بهتری از سمت مشتریان خود بگیرید و باعث رشد توانمندی سرمایه های با ارزش انسانی خود شده اید .

مدیران برای اینکه درک کنند چه مقدار در کار خود موفق بوده اند بهره وری را بررسی می کنند. شما باید به عنوان الگوی سایر کارمندان عملکردی داشته باشید تا سایر کارمندان بتوانند با عملکرد خود را بهبود دهند.

در مفهوم سازمانی آن ، بهره وری معیاری است که برای سنجش کارایی فعالیت های سازمان  استفاده میشود . به عنوان مثال بهره وری فرایند تولید در یک شرکت با اندازه گیری تعداد محصولات تولید شده نسبت به ساعات کار کارکنان محاسبه می شود . البته بهره وری در سازمان مختص به تولید کالا نیست و می تواند شامل خدمات و سایر فعالیت های سازمانی باشد.

 

علت مهم بودن بهره وری در سازمان

افزایش بهره وری کارکنان در سازمان به معنای افزایش ساعات کاری نیست بلکه با کیفیت انجام دادن کار در ساعت کاری معین است که منجر به افزایش درمد سازمان می شود، هنگامی که کارمندان به این شکل فعالیت کنند کسب و کار شما از تمام توان خود برای به حداقل رساندن هدررفت زمان استفاده کرده است .

 

برای استخدام درست کارکنان باید میزان ارزشی که کارکنان برای سازمان تولید می کنند بیشتر از مقدار هزینه ای باشد که صرف پرداخت دستمزد آنان می شود، در این روش به استخدام کارمند به چشم سرمایه گذاری هم میتوان نگاه کرد و هر سرمایه گذاری باید سود با ارزشی را در اختیار شما قرار دهد

 

افزایش بهره وری در سازمان

برای رشد بهره وری در سازمان باید مسائلی که باعث حواس پرتی و کاهش تمرکز شما می شود را به شدت کاهش دهید زیرا افراد در شرایطی که تمرکز کافی دارند امکان کارهای استثنایی نیز برای شما فراهم است.

طبق آمار میتوان گفت بعد از همه گیر شدن گوشی های هوشمند در بین افراد جامعه بیشتر از یک چهارم از زمان افراد در محیط کار صرف فعالیت های غیر ضروری و حواس پرتی ها می شود.

 

مانع های افزایش بهره وری کارکنان

برای اینکه بتوانید بررسی کنید کدام قسمت از موانع سازمان شما نیاز به توجه بیشترری برای بررسی دارد باید آن ها را دسته بندی کنید :

خارجی

در این دسته موانعی مانند صداهای ناهنجار ، اعلان ها ، سایر کارمندان که بلند صحبت می کنند و حواس پرتی هایی که ممکن برای هر فردی پیش آید .

مواردی که می توان در دسته موانع خارجی اضافه کرد به موارد بالا اکتفا نمی کند و شامل چند وظیفه ای بودن ، وجود ابزار های گمشده یا معیوب ، اهداف مبهم و کار زیاد که کمتر حس می شوند میتوانند عملکرد کامندان را مختل کنند.علت به وجود آمدن این سری از موانع  عملکرد های ضعیف سازمانی و عدم مدیریت انتظارات است.

داخلی

کارمندان حرفه ای تصور می کنند که کارهای عملکرد ایشان دیده نمی شود .مدیران دچار استرس و پرکاری هستند و سازمان از ارتباط منظم باز و صادقانه چشم پوشی می کند، به همین دلیل مدیران با مشغله کاری زیاد  در ارزیابی های ماهانه فرصت تشکر از عملکرد کارمند خود را پیدا می کنند.

کارمند همیشه در طول هفته منتظر تشکر ساده ای از سمت مدیر خود است و به طور مداوم برای رسیدن به تشکر مدیر تلاش می کند اما باز هم تشکر اتفاق می افتد .پس از مدتی که تشکر اتفاق نمی افتد و روند نزولی عملکرد اتفاق می افتد .انرژی کارمند افت می کند و غیبت از کار آغاز می شود و در موارد شدید تر دچار طلاق عاطفی از سازمان می شود.

موانغ داخلی برای بهره وری همانند عدم برقراری ارتباطات و نیاز به خود مختاری و ستایش ، چالش مهمی را ایجاد می کند به این دلیل که قابل دید نیست و سنجش آن دشوار است.

راه های افزایش بهره وری نیروی انسانی در سازمان

تعیین اهداف واقع بینانه

مدیران ، کارمندان و سازمان ها برای رسیدن به اتفاق دلخواهشان نیاز به هدفی قابل درک و دست یافتنی دارند.

نداشتن هدفی مشخص منجر به شکست  در پروژه های کاری می شود.

برای تعیین اهداف دقیق باید سوالات زیر را از خود بپرسید :

با توجه به زمان ، منابع و مهارت های مدیریت پروژه ای که در اختیار داریم ، می توانیم به این اهداف برسیم؟

ایا دقیقا می دانیم باید چکاری را انجام دهیم؟

آیا برای سنجش موفقیت خود در هر هدف ، شاخص های قابل اندازه گیری داریم؟

نظارت بر پیشرفت کار

برای بررسی پیشرفت کار باید شاخص های کلیدی عملکرد  را بررسی کنید:

بودجه

زمان بندی پروژه

انتظارات کیفی

برای نظارت بهتر و موثر تر باید KPI  هارا بررسی کرد و پیشرفت های را پیگیری کنید تا اگر چالش یا مشکلی وجود دارد مشکل را برطرف کنید.

برگزاری جلسات ایستاده

در جلسات ایستاده افراد چون میدانند زمان بسایر کوتاه است ، اتلاف اتفاق نمی افتد و صحبت های حاشیه ای و یا بیش از حد طولانی کاهش میابد و از صحبت های غیرضروری خودداری می کنند

ایجاد یک محیط کاری سالم

در یک محیط کاری سالم کارمندان می توانند خلاقانه تر فکر کنند و احساس می کنند از حمایت بیشتر ی در سازمان برخوردارند و نظرات آزادانه بیان می شوند و از همکاران خود حمایت می کنند.

استفاده از روش ها و ابزار های مناسب برای افزایش بهره وری

داشتن ابزار های خوب به شما کمک می کند تا بتوانید با تیم فعال و حرفه ای و متعهد بهره وری تیم خود را افزایش دهید.

 

روش افزایش کارایی نیروی انسانی

 

ایجاد  فرصت یادگیری برای کارکنان

برای افزایش بهره وری سرمایه انسانی سازمان خود باید فرصت های آموزش را فراهم کنید .شرکت ها باید با استفاده از امکان یادگیری آنلاین برای کارکنان خود استفاده کنند .

دقت کنید اگر کارمند شما برای افزایش بهره وری نرخ سازمان شما  دست به آموزش می زند شعور داشته باشید و هزینه های افزایش مهارت را پرداخت کنید تا کارمند را دلگرم کند.

در اختیار گذاشتن فناوری

کارمندانی که ابزار های مناسبی برای کار ندارند ف ناامید شده و بهره وری آنها کاهش می یابد. نظرسنجی فوق الذکر گالوپ نشان داد که کمتر از نیمی از کارمندان از کارمندان ایالت متحده بر این باورند که شرکت انها فناوری مورد نیاز برای اجرای موثر نقش خود را در اختیار آنها قرار می دهد . فراهم کردن ابزارهایی که برای موفقیت به کارکنان نیاز دارند، اولین قدم عالی در افزایش بهره وری کارکنان است .

مرتبط کردن اهداف و خواسته کارکنان

برای کارکنان اینکه اهداف قابل دستیابی داشته باشند بسیار لذت بخش است.با تعیین اهداف معنی دار برای کسب و کار و کارمندان می تواند عملکرد بهتر و افزایش بهره وری را به همراه داشته باشد . همچنین می تواند کارمندان را به همکاری و کار و تیمی تشویق کند . مدیران سازمان باید به طور ممتد با کارمندان خود مورد اهداف و پیشرفت شخصی خود گفت و گو داشته باشند و به نوبه خود برای یک کار به خوبی انجام شده پاداش ارائه دهند.

اگر قصد دارید که با افزایش بهره وری کارکنان ،رشد موفقیت خود  در سازمان را رقم بزنید دوره های MBA و DBA به شما کمک خواهد کرد برای اطلاع از دوره های مدیریتی فرم زیر را پر کنید

 

فرم تماس مقالات mba dba

"*" indicates required fields

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی در تلگرام پشتیبانی در واتس اپ تماس مستقیم پشتیبانی در ایتا Instagram
چت در تلگرام چت در واتساپ تماس مستقیم پیچ اینستاگرام
چت در تلگرام تماس مستقیم چت در ایتا
تماس مستقیم
اگر برای کسب و کارتان یا ثبت نام دوره MBA نیاز به مشاوره دارید، شماره خود را وارد کنید تا باشما تماس بگیریم.
اگر برای کسب و کارتان یا ثبت نام دوره MBA نیاز به مشاوره دارید، شماره خود را وارد کنید تا باشما تماس بگیریم.
نام