مجله املاک امین

مقالات آموزشی موسسه آموزش عالی آزاد امین 

Amin.Real Estate Blog

Educational articles of Amin Business School

نحوه بازدید از ملک

نحوه بازدید از ملک

نحوه بازدید از ملک

به این مقاله امتیاز دهید

نحوه بازدید از ملک توسط خریدار جزو بخش اصلی در روند خرید است. همانطور که میدانید کارشناس فروش باید به هنگام بازدید از ملک، طوری ویژگی های ملک را معرفی کند که خریدار به آخرین پله خرید نزدیک شده و تصمیم نهایی خود را برای خرید بگیرد. بازدید ملک از آن جهت مهم است که تمامی صحبت های فروشنده باید توجه و اعتماد مشتری را جلب کند. اما در ادامه همراه ما باشید تا با بررسی موضوع ” نحوه بازدید از ملک “، تمامی آنچه را که برای جذب مشتری در مرحله “بازدید” نیاز دارید را بیاموزید.

اما موسسه آموزش عالی آزاد امین به صورت 20 سال متوالی برگزار کننده دوره های آموزش مدیریت به ویژه برای صنف املاک و مستغلات می باشد. این موسسه در یک دوره رایگان تمامی مسائلی که باید در مورد مذاکره و فروش، مباحث حقوقی املاک،ثبت اسناد، قراردادنویسی و… بدانید را در 20 جلسه فراهم کرده است. همچنین شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان نیز با کارشناسان مجموعه امین، فرم زیر را تکمیل کنید.

نام و نام خانوادگی
انتخاب هر دو گزینه امکان پذیر است
انتخاب هر دو گزینه امکان پذیر است

آموزش نحوه بازدید ملک

  • قبل از بازدید ملک موردنظر تمامی نکات زیر را در نظر بگیرید.

جمع آوری اطلاعات:

مشخصات ملک: متراژ، تعداد اتاق ها، تعداد طبقات، نوع بنا (آپارتمان، ویلایی، …)، سن بنا، موقعیت مکانی، دسترسی به امکانات رفاهی و … را به صورت دقیق و واضح برای خود لیست کنید.

شرایط واگذاری: شرایطی مانند خرید، اجاره، رهن و اجاره، پیش فروش و … را برای خریدار مشخص کنید.

مدارک ملک: سند مالکیت، مجوز ساخت، پایان کار و … را برای خود اماده کنید.

قیمت ملک: قیمت پیشنهادی مالک، قیمت منطقه، قیمت معاملات مشابه و … را از قبل تعیین کنید.

مالک: مشخصاتی مانند نام، نام خانوادگی، شماره تماس و اطلاعات شخصی فرد را مشخص کنید.

انتخاب زمان مناسب برای بازدید:

روزهای کاری: اگر مشتری شاغل است، بهتر است بازدید در روزهای تعطیل یا خارج از ساعات کاری انجام شود.

شرایط آب و هوایی: در صورت امکان، بهتر است بازدید در زمانی انجام شود که شرایط آب و هوایی مناسب باشد و بازدید از ملک به درستی انجام شود.

هماهنگی با مشتری: مشاور املاک باید قبل از بازدید با مشتری تماس گرفته و از او در مورد زمان و مکان دقیق بازدید و همچنین نکات مورد نظرش سوال کند.

آشنایی با نیاز ها و خواسته های مشتری:

از مشتری تمامی اطلاعات و انتظارات او برای خرید ملک را سوال کنید. مانند نوع ملک، متراژ، تعداد اتاق ها، امکانات، بودجه مشتری، محدوده مورد نظر و این دسته از اطلاعات را از مشتری بخواهید. این مورد یکی از مهم ترین نکات بازدید ملک می باشد.

نکات بازدید ملک

  • نکاتی که حین بازدید ملک باید رعایت کنید.

بررسی نمای بیرونی:

وضعیت ظاهری: بررسی کنید که آیا نمای بیرونی ملک ظاهری آراسته دارد یا خیر. به ترک خوردگی و آسیب های موجود در نمای ساختمان را به خوبی دقت کنید.

محوطه سازی: بررسی محوطه ملک مانند وجود باغچه، گلکاری، درختان و به طور کلی فضای سبز داخل حیاط ساختمان.

پارکینگ: بررسی اینکه آیا پارکینگ کافی برای ساکنین ملک وجود دارد یا خیر، وضعیت درب ورودی پارکینگ و …

امنیت: بررسی اینکه آیا ملک از نظر امنیتی در وضعیت مناسبی قرار دارد یا خیر، وجود دوربین مداربسته، حفاظ دور دیوار و …

بازدید از داخل ملک:

مشاور املاک باید نقطه به نقطه ملک را از جمله اتاق ها، آشپزخانه، حمام، سرویس بهداشتی، راه پله ها و انباری ها و… را با خریدار بررسی کند.

نورپردازی: بررسی اینکه آیا نورپردازی در داخل ملک مناسب است یا خیر، تعداد و نوع لامپ ها و …

وضعیت دیوارها: بررسی کند که آیا ترک خوردگی یا نم زدگی در دیوارها وجود دارد یا خیر، رنگ و کاغذ دیواری دیوارها.

کفپوش ها: بررسی نوع کفپوش ها (سرامیک، پارکت، …) و وضعیت آنها.

کابینت ها: بررسی نوع کابینت ها، جنس آنها و وضعیت آنها.

شیرآلات: بررسی نوع شیرآلات، جنس و برند آنها و وضعیت آنها.

مشکلات احتمالی: بررسی اینکه آیا در داخل ملک مشکلاتی مانند ترک خوردگی دیوارها، نم زدگی، نشت آب و … وجود دارد یا خیر.

پرسش و پاسخ/مهمترین نکته در نحوه بازدید از ملک

متراژ دقیق: متراژ دقیق هر قسمت از ملک

سن بنا: سن دقیق بنا و اینکه آیا در طول زمان بازسازی یا تعمیراتی در آن انجام شده است یا خیر

مصالح ساختمانی: نوع مصالحی که در ساخت بنا استفاده شده است

هزینه های جانبی: هزینه هایی مانند شارژ ساختمان، عوارض شهرداری و …

وضعیت حقوقی ملک: اینکه آیا ملک در رهن یا اجاره است یا خیر، آیا وام یا تعهدی به آن تعلق گرفته است یا خیر و …

نکات مهم بازدید ملک

  • نکاتی که بعداز بازدید ملک باید به آنها توجه کنید.

جمع بندی و ارائه نظر:

جمع بندی اطلاعات: بعد از بازدید از ملک، مشاور املاک باید اطلاعات جمع آوری شده را به طور کامل و منظم بررسی کند.

نقاط قوت و ضعف ملک: مشاور املاک باید نقاط قوت و ضعف ملک را به طور شفاف به مشتری بیان کند.

مناسبت ملک با نیازهای مشتری: مشاور املاک باید نظر خود را در مورد اینکه آیا ملک مورد نظر برای مشتری مناسب است یا خیر، به او بیان کند.

ارزش ملک: مشاور املاک باید نظر خود را در مورد قیمت مناسب برای ملک به مشتری ارائه دهد.

ارائه پیشنهادات:

پیشنهاد مذاکره با مالک: اگر نظر مشتری و مشاور املاک در مورد قیمت ملک یکی باشد، مشاور املاک می تواند مذاکره با مالک را برای خرید یا اجاره ملک به مشتری پیشنهاد دهد.

ارائه گزینه های دیگر: اگر نظر مشتری و مشاور املاک در مورد قیمت ملک یکی نباشد، یا اگر مشتری به هر دلیلی از ملک مورد نظر راضی نباشد، مشاور املاک می تواند گزینه های دیگر را به او پیشنهاد دهد.

پیگیری:

پیگیری نظر مشتری: مشاور املاک باید بعد از بازدید با مشتری تماس گرفته و از او در مورد نظراتش در مورد بازدید و همچنین تصمیمش برای خرید یا اجاره ملک سوال کند.

ارائه خدمات پس از فروش: در صورت تمایل مشتری، مشاور املاک می تواند خدمات پس از فروش مانند کمک به اخذ وام، پیدا کردن پیمانکار برای انجام تعمیرات و … را به او ارائه دهد.

بازدید ملک

بنظر شما چه نکات دیگری وجود دارد که حین بازدید باید به مشتری گفته شود تا مشتری را به خریدار تبدیل کنید؟ موسسه امین با 20 سال تجربه در زمینه آموزش به مدیران کسب و کار به ویژه صنف املاک و مستغلات، با تهیه یک دوره مشاور املاک رایگان تمامی نکات و راه حل هایی که شما برای فروش نیاز دارید را فراهم کرده است. برای استفاده از این فرصت استثنایی روی تصویر زیر کلیک کنید.

دوره آموزشی مشاور املاک رایگان

نکات مهم بازدید ملک

1.سیستم گرمایش و سرمایش: نحوه بازدید از ملک آسان است به شرطی که به صورت دقیق سیستم های گرمایشی و سرمایشی و همچنین سلامت آنها را بررسی کنید. استفاده از سیستم‌های برقی در شهرهایی که تعرفه مصرفی برق کمی ندارند می‌توانند در ماه‌های بسیار گرم یا بسیار سرد جیب شما را به راحتی خالی کند. اگر ملک مورد نظر از کولر آبی یا بخاری استفاده می‌کند حتما از مناسب و باز بودن مجاری آن‌ها و همچنین در مورد وجود گارانتی برای سیستم های گرمایشی و سرمایشی سوال کند.

2.وضعیت ایمنی ساختمان: اگر ملک مورد نظر شما تازه ساخت است و یا کار های مربوط به ساخت و بازسازی آن به تازگی تمام شده است، سخت می توان از وضعیت ایمنی ساختمان به طور کامل اطمینان داشت. خوب است هنگام بازدید از ملک یک کارشناس خبره با خود ببرید تا اطلاعات را جویا شود. شما می‌توانید همراه با کارشناس، با بررسی نقشه ساختمان، بررسی کیفیت ساخت، ستون‌های واحد‌های مسکونی و ستون‌های پارکینگ از میزان ایمن بودن ساختمان در مقابل حوادثی مانند زلزله تا حدودی مطمئن شوید.

3.مشاعات ملک: از نکات مهم بازدید ملک این است که هنگام بازدید از ملک اطلاعات کلی درباره مشاعات آنرا از مدیر ساختمان کسب کنید. اطلاعاتی مانند نحوه استفاده از پارکینگ، زمان انجام نظافت ساختمان، آسانسور و…

4.سیم کشی و لوله کشی ساختمان: سیم کشی خانه و وضعیت لوله های ساختمان از دیگر موارد مهمی است که وجود عیب و نقص در آن ممکن است خطرافرین باشد. از طرفی در صورت بروز مشکل تعویض آن بسیار هزینه بر و پردردسر می باشد. اما خوب است حین بازدید جعبه فیوز را حتما بررسی کنید تا زیاد قدیمی نباشد. لوله های آب و اتصالات آن نباید زیاد از حد فرسوده باشد. شیرفلکه‌ را برای مشاهده‌ فشار آب و سالم بودن لوله‌ها امتحان کنید. سالم بودن رادیاتورها نیز مهم است.

 

بهترین زمان برای بازدید ملک چه زمانی است؟

نحوه بازدید از ملک مهم است از آن جهت که برای ارزیابی بهتر ملک و همچنین آشنایی با همسایه ها، محله مورد نظر و بررسی نورگیر بودن خانه، بهتر است یکبار در شب و بار دیگر در روز از ملک مورد نظر بازدید کنید. اگر شرایط فراهم بود بازدید ملک در روز تعطیل نیز می‌تواند بسیار مناسب باشد. برای آشنایی با محیط ساختمان و ساکنین آن، چندین بار برای بازدید از خانه اقدام کنید، این یکی از نکات مهم بازدید ملک به شمار می رود. این نکته را در نظر داشته باشید که همسایه‌ها و شرایط ساختمان در آسایش شما تاثیرات مستقیمی دارد.

 

نتیجه

شما به عنوان مشاور املاک باید یک ملک را هم از نظر قانونی بررسی کنید و هم از لحاظ وجود امکانات رفاهی و دسترسی های آن. شما باید بدانید امتیازات ویژه ملک چیست تا بتوانید هنگام فروش از آنها به خوبی استفاده کنید. اما بیان تمامی این ویژگی ها به تنهایی کافی نیست. تا زمانی که با فن بیانی مناسب و تسلط کامل، ویژگی های ملک را بیان نکنید عملا فروش غیر ممکن است. اما چاره چیست؟

موسسه آموزش عالی آزاد امین در دوره های ویژه مشاورین املاک تمامی فوت و فن هایی که برای فروش لازم دارید را با بهترین اساتید و با کمترین هزینه آموزش میدهد. برای شرکت در دوره ها، اطلاعات خود را در فرم زیر وارد نمایید.

نام و نام خانوادگی
انتخاب هر دو گزینه امکان پذیر است
انتخاب هر دو گزینه امکان پذیر است

نیاز به مشاوره تخصصی آموزشی مشاور املاک دارید؟ شماره تماس خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.
(100% رایگان)

نام و نام خانوادگی

دوره‌های رایگان آموزشی املاک

وبینارهای آموزشی رایگان

برای شرکت در سلسله وبینارهای آموزشی رایگان مشاوران املاک میلیاردر، شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

داستان رشد مدیران املاک میلیاردر
پشتیبانی در تلگرام پشتیبانی در واتس اپ تماس مستقیم پشتیبانی در ایتا Instagram
چت در تلگرام چت در واتساپ تماس مستقیم پیچ اینستاگرام
چت در تلگرام تماس مستقیم چت در ایتا
تماس مستقیم
در صورت ثبت نام در هر دوره ای، میتوانید به صورت مادام العمر در تمام دوره های بعدی که برگزار میشود هم شرکت کنید. حتی اگر 1541 سال بعد مراجعه کنید!
تمامی دوره ها با مدارک رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارائه میشود. همراه با قابلیت ترجمه رسمی دادگستری.
دوره های موسسه آموزش عالی آزاد امین مورد تایید WES کانادا و آمریکاست. WES در سراسر دنیا معتبر است و برای کاریابی یا ادامه تحصیل بعد از مهاجرت کار شما را آسان میکند.
مزیت ما این است که دانشگاه نیستیم. یعنی اساتید ما علاوه بر دانش، دارای تجربه عملی زیادی هستند و سرفصل ها به صورت تئوری، عملی و کیس استادی (مثال های واقعی) ارائه میشود.

نیاز به  مشاوره رایگان دارید؟
شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان امین با شما تماس بگیرند

نام و نام خانوادگی

جشنواره فروش بی تکرار دوره های املاک
فقط تا ساعت 24:00 شنبه 12 اسفندماه

یک کلیک و 38 میلیون تومان هدیه آموزشی

دانلود فیلم یک میلیارد کمیسیون تا پایان 1402

شاید فقط یک ساعت آموزش با کیفیت، درآمد شما را در آخر سال تغییر دهد.
فیلم این وبینار را از دست ندهید.

شماره تماس خود را وارد کنید تا بتوانیم این ویدیو را برای شما ارسال کنیم

ثبت نام وبینار (رایگان)

سرفصل‌ها
  • مباحث حقوقی و قراردادی
  • برندسازی دفتر املاک
  • ویژگی های مشاور املاک حرفه ای
  • یک مشاور املاک حرفه ای چه ویژگی هایی دارد؟
اگر برای دوره بازرسی فنی و کنترل کیفیت جوش نیاز به مشاوره دارید، شماره خود را وارد کنید تا باشما تماس بگیریم.
اگر برای کسب و کارتان یا ثبت نام دوره MBA نیاز به مشاوره دارید، شماره خود را وارد کنید تا باشما تماس بگیریم.
اگر برای کسب و کارتان یا ثبت نام دوره MBA نیاز به مشاوره دارید، شماره خود را وارد کنید تا باشما تماس بگیریم.
اگر برای کسب و کارتان یا ثبت نام دوره MBA نیاز به مشاوره دارید، شماره خود را وارد کنید تا باشما تماس بگیریم.
برای رزوز رایگان شرکت در دورهمی مدیران به میزبانی موسسه آموزش عالی امین شماره خود را در فرم مقابل وارد کنید
برای رزوز رایگان شرکت در دورهمی مدیران به میزبانی موسسه آموزش عالی امین شماره خود را در فرم زیر وارد کنید

نیاز به  مشاوره رایگان دارید؟
شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان امین با شما تماس بگیرند

نام و نام خانواداگی

نیاز به  مشاوره رایگان دارید؟
شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان امین با شما تماس بگیرند

نام و نام خانوادگی

نیاز به  مشاوره رایگان دارید؟
شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان امین با شما تماس بگیرند

شروع جشنواره  دوره MBA – DBA

اگر صاحب کسب و کار هستید،همین الان رزرو رایگان این دوره را انجام دهید و یک جلسه مشاوره رایگان کسب وکار دریافت کنید

ظرفیت محدود

نام و نام خانوادگی

نیاز به مشاوره رایگان دارید؟
اگر برای ثبت نام یا کسب وکارتان نیاز به مشاوره دارید، شماره خود را وارد کنید تا کارشناسان امین با شما تماس بگیرند.

نام و نام خانوادگی