قوانین اصلی مورد نیاز یک مشاور املاک + 14 قانون مهم

قوانین اصلی مورد نیاز یک مشاور املاک-قانون تخلفات مشاورین املاک
5/5 - (1 امتیاز)

قوانین اصلی مورد نیاز یک مشاور املاک چیست؟ امروزه هر کسب و کاری قوانین مخصوص به خود را دارد، که با رعایت قوانین در هر شغل از جمله در کار مشاور املاک می‌توان شاهد پیشرفت و موفقیت در آن کسب و کار شد؛ در این مقاله قوانین اصلی مورد نیاز یک مشاور املاک که برای پیشرفت و موفقیت در کسب و کار حیاتی است، به طور کامل توضیح داده شده است.

 

اگر شما در شغل مشاور املاک درصدد موفقیت و پیشرفت روزافزون هستید این مقاله را از دست ندهید.

دوره آموزشی رایگان رو از دست نده
موسسه آموزش عالی آزاد امین یک دوره آموزش مشاور املاک رایگان  را برای مشاورین محترم آماده کرده است که سرفصل های مربوط به قرارداد نویسی شناخت مشتری، مسایل حقوقی و … را آموزش می‌دهد. همچنین می‌توانید از آموزش مشاور املاک در موسسه امین  هم استفاده کنید و سه مدرک مشاور حقوقی املاک، داوری حقوقی املاک، فروش ساختمان دریافت کنید.

آموزش مشاور املاک

بیشتر از 1000 نفر از همکاران شما، با این دوره حقوقی به موفقیت های بسیار بالایی رسیده اند.

 

همچنین شما می‌توانید از یک جلسه مشاوره رایگان با کارشناسان موسسه امین نیز استفاده کنید. با شماره 05138477650 تماس بگیرید و یا شماره خود را در فرم زیر وارد کنید تا با شما تماس بگیریم.

 

قانون تخلفات مشاورین املاک | قوانین اصلی مشاور املاک

قانون تخلفات مشاورین املاک هم مانند تمامی وجوه قانونی روشن است. همانطور که رعایت قوانین در هر کسب و کاری باعث پیشرفت و موفقیت در آن می‌شود، عدم رعایت آن قوانین و انجام یکسری تخلفات نه تنها به پیشرفت و موفقیت ختم نمی‌شود بلکه مانع رسیدن به اهداف و موفقیت بلندمدت در این شغل نیز می‌باشد.قوانین اصلی مورد نیاز یک مشاور املاک- قانون تخلفات مشاورین املاک

شاید تابحال به این مورد برخوده باشید که همکار مشاور املاک شما مدتی درآمد مالی خوبی دارد و به ظاهر پیشرفت در کارش پیداست. اما مدتی بعد با کمال تعجب یا با جمع شدن دفتر آن شخص مواجه می‌شوید یا تغییر در شغل خود داده است. ادامه مقاله را بخوانید تا دلیل پیشرفت ظاهری و شکست واقعی آن شخص را بدانید.قوانین تخلفات مشاورین املاک

موارد زیرتخلفاتی است که ممکن است به دلیل آگاه نبودن و باور اشتباه توسط برخی از مشاورین املاک مبتدی متاسفانه در بنگاه‌های املاک اتفاق بیفتد اشاره شده است.

 

دریافت حق کمیسیون غیر مجاز

طبق قانون هر مشاور املاک بعد از اتمام معامله کمیسیون خود را دریافت می‌کند. این حق الزحمه باید طبق قانون انجام شود و اگر بیشتر از نرخ مصوب اتحادیه مشاوران املاک باشد، تخلف محسوب می‌شود. نکته حائز اهمیت این است در صورتی که معامله فسخ شود و عملکرد مشاور املاک دلیل فسخ نباشد، حق الزحمه مشاور املاک نباید استرداد شود.قانون تخلفات مشاورین املاک دریافت حق کمیسیون

متاسفانه برخی مشاورین املاک تازه کار که در ابتدای شروع این مسیر هستند با این باور اشتباه که با دریافت حق کمیسیون بیشتر و غیرقانونی به موفقیت و در آمد بالا خواهند رسید، باعث انجام تخلف در بنگاه املاک خود شده و نه تنها به پیشرفت نخواهند رسید بلکه با دریافت کمیسیون غیرقانونی اعتماد مشتریان را از خود سلب نموده و باعث درجا زدن در این شغل می‌شوند.

 

جعل اسناد

یکی دیگر از قوانین تخلفات مشاور املاک، جعل سند است. جعل مبایعه نامه، اجاره نامه، مشارکت نامه از جمله وارد جعل است. مشاور املاک حق ندارد هیچ تغییری در قرارداد امضاء شده ایجاد کند؛ مگر در حضور طرفین قرارداد. ایجاد تغییر در قرارداد امضا شده با توافق طرفین ایرادی ندارد؛ در غیر اینصورت جرم است.قانون تخلفات مشاور املاک جعل سند

عدم بررسی هویت طرفین قرارداد

یکی از وظایف مشاورین املاک بررسی هویت طرفین و ادعای مالکیت است، در صورت عدم انجام این کار از تخلفات بنگاه‌های املاک است.
این مسئله یکی از قوانین اصلی مورد نیاز مشاورین املاک است که باید به آن توجه کنند.قانون تخلفات مشاورین املاک

سوء استفاده از اسناد

از دیگر موارد قانون تخلفات مشاورین املاک سوء استفاده از اسناد به امانت گذاشته شده در دفتر است. تحت شرایطی که برخی از اسناد به رسم امانت نزد مشاور املاک می‌ماند، اگر مشاور املاک از آن استفاده نادرست انجام دهد، مرتکب تخلف شده است.قانون تخلفات مشاورین املاک سواستفاده از سند

قانون تخلفات مشاورین املاک مواردی هستند که چه آگاهانه و چه ناآگانه انجام شود؛ بی‌شک مواجه شدن با شکست در این شغل را در پی خواهد داشت.

 

8 مسائل حقوقی که یک مشاور املاک باید بداند

در شغل مشاور املاک مسائلی حقوقی نیز وجود دارد که هر مشاور املاک حرفه‌ای باید به آنها آگاه باشد زیرا بزرگترین ضررها در معاملات ملکی از ندانستن و عدم توجه به نکات حقوقی املاک ایجاد می‌شود و همچنین وجود یک کارشناس حقوقی در بنگاه املاک، باعث وجه تمایز و یک مزیت برای آن بنگاه محسوب می‌شود.مسائل حقوقی یک مشاور املاک باید بداند

به عنوان یک مشاور املاک متخصص و حرفه‌ای به برخی از اصطلاحات حقوقی که در ارتباط با شغل مشاور املاک آورده شده است توجه داشته باشید. ما در دوره آموزشی مشاور حقوقی املاک کامل این مسایل و تمام مسایل مورد نیاز یک مشاور املاک حرفه ای را بحث کرده ایم که میتوانید از این دوره آموزشی نیز استفاده کنید.

از جمله مسائل حقوقی که مشاور املاک باید بداند میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 

 • اموال منقول و غیر منقول :

 به اموالی که قابل نقل و انتقال بدون خرابی به محل و مال باشد اموال منقول و به اموالی که غیر قابل نقل و انتقال باشد و با انتقال آن نقصی در محل یا مال ایجاد شود اموال غیر منقول گفته می‌شود.

 

 • اجاره نامه | مسئله ای حقوقی که هر مشاور املاک باید بداند

 به قراردادی که بین صاحب ملک (موجر) و اجاره‌کننده (مستاجر) تنظیم می‌شود. مفاد این قرارداد مشخصات طرفین، میزان اجاره‌بها، مدت اجاره، مورد اجاره و شرایط طرفین می‌باشد.

 

 • عین منفعت :

 به مالی که ماهیت مستقل و وجود خارجی دارد و با یکی از حواس انسان قابل لمس می‌باشد، عین می‌گویند. اما منفعت وابسته به مال دیگری است، منفعت همان ثمره مال است اگر خانه و سکونت در آن را در اجاره‌نامه در نظر بگیریم. خانه عین موجر و مالک بوده و سکونت در آن، منفعت برای مستاجر یا خود مالک، است.

 

 • عرصه و اعیان :

 عرصه به آن زمینی گفته می‌شود که ساختمان روی آن ساخته شده است و عیان آن قسمتی از زمین عرصه که ساخته شده است.مسائل حقوقی که یک مشاور املاک باید بداند

 

 • ملک المجهول المالک :

 ملکی است که تقاضایی درباره آن ثبت نشده است.

 

 • ملک مشاع و مفروز :

همانطور که در پاراگراف های قبلی گفته شده ملکی که متعلق به چند مالک باشد ملک مشاع گفته می‌شود.

به ملک مشاعی که هر بخش به مالک خود داده شده و تقسیم و تفکیک شده ملک مفروز می‌گویند.

 

 • بایع، مبیع و عقد بیع املاک یا مبایعه‌نامه:

بیع در لغت به معنای خرید و فروش می‌باشد، در نظام حقوقی به شخصی که قصد فروش مالی را دارد، بایع و به هر مالی که فروخته می‌شود، مبیع می‌گویند.

 

 • اقاله یا تفاسخ :

اقاله یا همان تفاسخ زمانی رخ می‌دهد که طرفین قرارداد با توافق به فسخ قرارداد می‌پردازند؛ به این توافق اقاله گفته می‌شود.

 

قوانین مربوط به کد رهگیری املاک |قوانین اصلی مشاور املاک

در دسترس نبودن کدرهگیری برای افراد غریبه یکی از قوانین اصلی مشاور املاک می‌باشد، زیرا امکان بروز تخلف در این صورت به وجود خواهد آمد.

از دیگر مواردی که در رابطه با کد رهگیری باید رعایت شود، عدم صدور کد رهگیری برای معاملاتی است که در خارج از بنگاه ما انجام شده است.

اگر مشتری ما کارهای معامله را به وکیل خود منتقل کرده است ، حتما از تاریخ ، حوزه اختیارات ، موضوع وکالت مطمئن شویم.

در زمان معامله نسخه اصلی قرارداد را نزد خود و به طرفین قرارداد یک نسخه کپی بدهیم.

تمامی توافقات انجام شده لازم است که در قرارداد درج شود ، البته این مسئله شامل توافقات خارج از عرف ، شرع و قانون نمی شود.

 

قوانین املاک مشاع (مالکیت بیش از یک نفر)

این بخش یکی از مهم ترین قوانین اصلی مشاور املاک است. برخی ملک‌ها متعلق به چند نفر می‌باشد که به این املاک، املاک مشاع نیز گفته می‌شود قوانین خاص خود را دارا می‌باشند، از جمله این قوانین می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بررسی سند مالکیت
 • حضور تمام شرکا در هنگام معامله
 • در صورت وکالت داشتن یکی از مالکان بررسی دقیق وکالتنامه و اختیارات آن و همچنین بررسی صحت سند وکالت از دفتر صادر کننده
 • هنگام تنظیم قرارداد، تمام مدارک و اسناد به طرفین نشان داده شود

 

از دیگر قوانین مورد نیاز یک مشاور املاک مواردی همچون آشنایی با امور قراردادهای فروش و اجاره املاک، آگاهی نسبت به قوانین صنفی حوزه ملک و املاک، آشنایی ضمنی با مراجع قانونی در نظام صنف املاک و… می‌باشد. که توضیح کامل وجامع آن را می‌توانید در مقاله دانستنی‌های حقوقی املاک بخوانید.

 

قوانین اصلی مورد نیاز مشاور املاک چیست

از جمله این قوانین میتوان به قوانین حق مشاع، قوانین مربوط به کد رهگیری، اموال منقول و غیر منقول و ... اشاره کرد.

چند مورد از قانون تخلفات مشاورین املاک

برای این موارد میشود به قوانین جعل اسناد، دریافت حق کمیسیون غیرقانونی، عدم بررسی هویت، سو استفاده از اسناد و .. اشاره کرد

آموزش مشاور املاک حرفه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی در تلگرام پشتیبانی در واتس اپ تماس مستقیم پشتیبانی در ایتا Instagram
چت در تلگرام چت در واتساپ تماس مستقیم پیچ اینستاگرام
چت در تلگرام تماس مستقیم چت در ایتا
تماس مستقیم

دریافت کتابچه کاربردی جملات کلیدی با 100% تخفیف

100% تخفیف 

شماره خود را وارد کنید تا کتاب را برای شما ارسال کنیم