آیا مدرک dba معتبر است؟ | معتبرترین مدرک دی بی ای و استعلام آن

شاید تا به حال اسم مدرک DBA را شنیده باشید اما ندانید چه کاربردی برای شما دارد و اصلا به چه منظوری مدیران ارشد و صاحبین کسب و کار دوره DBA  را می گذرانند، شاید هم قصد اخذ مدرک دی بی ای را داشته اید اما نمی دانید چه موسسه یا سازمانی مدرک معتبر DBA را  ارائه می دهد.

در این مقاله به شما کمک می شود تا بهترین موسسه را برای گرفتن مدرک معتبر DBA   انتخاب کنید.

 

مدرک dba چیست؟

DBA یا دکترای مدیریت حرفه ای کسب و کار مخفف عبارت Doctor of Business Administration است که مقطعی بالاتر از ارشد مدیریت کسب و کار یا MBA محسوب می‌شود.

البته بعضی از DBA ها در ایران با عنوان Diploma of Business Administration ثبت شده‌اند و مهم است که قبل از اخذ مدرک، مجوز رسمی وزارت علوم و تحقیقات و فن آوری را مشاهده کنید و ببینید که DBA مخفف Doctor است یا .Diploma

با پیشرفت علم و فناوری، سازمان‌ها به صورت روزانه در حال تغییر و بهبود می‌باشند و تکنیک‌های ساده، دیگر پاسخگوی نیاز سازمان‌ها نیست. از این رو دوره DBA این امکان را فراهم می‌کند که مدیران سازمانهای مختلف بتوانند مدیریت کسب و کار مجموعه خود را از حالت سنتی به حالت مدرن و امروزی تغییر دهند.

دوره DBA با اهداف خاصی طراحی شده، در این دوره با توجه به نیازمندی‌های سازمان‌ها اهدافی در جهت رهبری و هدایت سازمان‌ها ترسیم شده است.
اهمیت دوره DBA را می‌توان در تقویت تفکرات نوآورانه و متحول کننده، ایجاد تفکرات چند بعدی به جای تفکرات تک بعدی، آشنایی با کسب و کار جهانی با توجه به چالش‌های اقتصادی جهان، برنامه ریزی برای مدیریت آینده، تقویت دیدگاه استراتژیک، بهبود سیستم‌های سازمانی مشاهده کرد.
در واقع می‌توان گفت دوره DBA ابزارهایی در اختیار مدیران قرار می‌دهد تا با استفاده از آنها، در رویارویی با شرایط مختلف بهترین راه حل را انتخاب نمایند.
ضرورت و اهمیت دوره DBA را می‌توان در گسترش مرزهای علم و دانش و توانمندسازی مدیران نیز مشاهده کرد.

در واقع با توجه به توسعه و پیشرفت فناوری ، رقابت صاحبین کسب و کار در راستای رشد کسب وجود دارد ، از سوی دیگر با رشد فناوری و ارتباط با بازار جهانی ، صاحبین کسب و کار بازاری با فرصت های شغلی فوق العاده

مواجه می شوند.

در دنیای نوین مدیریت کسب و کار بر اساس تغییرات به وجود آمده پیش می روند و متفاوت با کسب و کار تجربه محور مشکلات و چالش های کسب و کار خود را با راه حل های فرمولی حل می کنند،  از این رو مدیران کسب و کارهای مختلف دیگر نمی‌توانند با تکیه بر تجربه‌های گذشته و اتکا به چند تکنیک خاص، کسب و کار خود را به خوبی مدیریت کنند. در نتیجه تمامی سازمان‌ها موظف‌‌اند تعدادی از مدیران عالی خود را هرساله به سمت شرکت در دوره‌های مدیریت عالی کسب و کار DBA هدایت کنند.

 

دوره مدیریت عالی کسب و کار (DBA )  مخصوص چه افرادی است؟

به طور معمول افرادی که انگیزه لازم جهت گره گشایی از مسائل کسب و کار را دارند و به دنبال حل مسائل پیچیده هستند از اصلی ترین مخاطبان این دوره محسوب میشوند. در این بین مدیران ارشد سازمان ها به دلیل قدرت تصمیم گیری و تصمیم سازی در کسب و کار خود معمولا در این دوره ها حضور میابند. همچنین افرادی که علاقه مند به انجام امور مشاوره های کسب و کار یا انجام تدریس در فضای کسب و کار هستند مخاطبان دیگر این دوره به شمار می آیند هرچند که معمولا جهت پذیرش در این دوره شرایط اولیه ی پذیرش ذکر میشود اما افراد در صورت داشتن شرایط پذیرش نیز باید پتانسیل های لازم برای فعالیت حرفه ای در این حوزه را داشته باشند که اهم این پتانسیل ها می توان به انگیزه لازم برای انجام کارهای تحقیقاتی در فضای کسب و کار اشاره نمود.

 

مدرک معتبر DBA مناسب برای افرادی از جمله :

مدیران و کارآفرینان

سازمان ها و مراکز مختلف کشور

کارشناسان کارآفرین

مدیران ارشد و میانی مراکز و سازمان های مختلف

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد در رشته های (علوم انسانی ، علوم پایه،فنی و مهندسی ، معماری )

می تواند مفید باشد .

 

 از این رو مدیران کسب و کارهای مختلف دیگر نمی‌توانند با تکیه بر تجربه‌های گذشته و اتکا به چند تکنیک خاص، کسب و کار خود را به خوبی مدیریت کنند. در نتیجه تمامی سازمان‌ها موظف‌‌اند تعدادی از مدیران عالی خود را هرساله به سمت شرکت در دوره‌های مدیریت عالی کسب و کار DBA هدایت کنند.

 

اعتبار مدرک DBA در ایران

باید بدانید مدرک معتبر DBA  باید شما را به اهداف زیر بر ساند:

  • کسب دانش و آگاهی به روز و پیشرفته در زمینه هدایت و مدیریت کسب و کار
  • کسب آگاهی از شیوه های پژوهشی و ارتقای مهارت های پژوهشی پیشرفته در زمینه های مختلف
  •  آشنایی با مهارت‌های مدیریت کسب و کار
  • ایجاد توان حل مسائل گوناگون
  • تقویت و پرورش دیدگاه آینده نگری به وسیله ابزارهای آینده پژوهی
خواندن  گرفتن مدرک بنگاه املاک

توجه داشته باشید در این دوره شما یاد خواهید گرفت که چگونه به جدیدترین ایده‌های دنیای مدیریت دسترسی پیدا کنید و آن‌ها را برای حل مشکلات واقعی سازمان خود به‌کارگیرید. در این دوره علاوه بر تقویت مهارت‌های انتقادی و تحلیلی، توانایی‌های مدیریتی دانشجویان نیز توسعه داده می‌شود و می‌توانند از آموخته‌های خود در محیط مدیریتی استفاده کنند. یک مهارت مهم در دوره DBA توانایی حل مشکلات واقعی است. مشکلاتی که در طول فعالیت به‌عنوان یک مدیربازرگانی برای سازمان شما پیش می‌آید و شما باید بتوانید به روشی اصولی و درست آن‌ها را حل کنید و همین مسئله مدرک DBA شما را معتبر می سازد.

 

 

 

 

شما با داشتن مدرک بین المللی DBA از مزایای زیر برخوردارید:

 

از جمعیت متمایز شوید

اگر علاقه مند به تبدیل شدن به یک مدیر یا رهبر کسب و کار هستید، مدرک MBA یک مدرک محبوب برای کسب است. با این حال، تکمیل یک مدرک معتبر DBA نشان می دهد که شما مایل به انجام آن مایل اضافی هستید تا خود را برای یک نقش رهبری آماده کنید. برنامه های DBA برای ارائه مهارت ها و ابزارهای پیشرفته تحقیقاتی به مدیران و متخصصان طراحی شده اند که برای تصمیم گیری و برنامه ریزی استراتژیک مورد نیاز است.

مهم نیست که برای چه نوع موقعیتی درخواست می کنید، مهم این است که از بقیه متمایز شوید. مسیر عادی برای اکثر کارگران مشتاقی که وارد عرصه کسب و کار می شوند، جستجوی مدارک کسب و کار مجازی است. در حالی که این یک مکان عالی برای شروع است، بسیاری از مردم در آنجا متوقف می شوند و هرگز به دنبال تحصیلات تکمیلی نمی روند. تعداد بسیار کمی ادامه می دهند و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی می گیرند.

مهارت ها و تکنیک های پیشرفته را بیاموزید

اکثر کارفرمایان به احتمال زیاد یک دارنده مدرک معتبر DBA را به جای MBA انتخاب می کنند زیرا آنها به دانش و مهارت های پیشرفته تری مجهز می شوند که با اخذ مدرک دکترا همراه است. در حالی که دوره‌های آموزشی DBA به سخت‌گیری معروف هستند، کارفرمایان از تلاش و تعهدی که شما انجام داده‌اید قدردانی می‌کنند و به شما کمک می‌کنند تا در زمان به دست آوردن شغل در صدر فهرست قرار بگیرند.

 

چندین مسیر شغلی را باز کنید.

گرفتن مدرک  بین اللملی DBA  تنها شما را به عنوان یک متخصص در بخش خود معرفی می کند، بلکه منجر به مجموعه ای ملموس از مهارت های تصمیم گیری و مدیریت می شود که ممکن است در جستجوی موقعیت رهبری در سطح ارشد به شما کمک کند. شما همچنین می توانید برای نقش پژوهشگر یا مشاور درخواست دهید. هنگامی که DBA خود را به پایان رساندید، به خوبی برای ورود به هر صنعتی، خواه تجارت، آموزش، دولت یا مراقبت های بهداشتی آماده خواهید شد. DBA به شما کمک می کند تا چالش های مختلفی را که در این بخش ها برجسته هستند درک کنید و همچنین مهارت های عملی مورد نیاز برای تکمیل هر نوع چالش را در اختیار شما قرار می دهد. داشتن فرصت های شغلی بیشتر برای شما فقط می تواند چیز خوبی باشد.

حقوق بالاتر

قابل درک است که هرچه صلاحیت ها و مدارک بیشتری کسب کنید، شانس بیشتری برای به دست آوردن موقعیت های ارشد خواهید داشت که به نوبه خود حقوق بیشتری برای شما فراهم می کند. کارفرمایان می دانند که کسانی که مدارک پیشرفته را تکمیل می کنند، حقوق بیشتری را طلب خواهند کرد. در بسیاری از شرکت‌های بزرگ، حقوق شش رقمی معمول است و شرکت‌های کوچک‌تر حتی مبلغ بیشتری را به دارندگان مدرک معتبر DBA پرداخت می‌کنند.

اشتیاق خود را شعله ور کنید

حتی پردرآمدترین شغل نیز ارزش تلاش را نخواهد داشت اگر شخصاً با کاری که انجام می دهید سرمایه گذاری و انگیزه نداشته باشید. اگر امیدوارید وارد یک نقش در سطح ارشد شوید و می خواهید در یک شرکت تغییر ایجاد کنید، تکمیل مدرک DBA شور و شوق شما را شعله ور می کند و به شما انگیزه و عزم برای موفقیت می دهد. شما می خواهید شغلی را انتخاب کنید که شما را راضی کند، بنابراین تلاش برای رسیدن به اهداف و جاه طلبی های خود می تواند به شما کمک کند بهترین نمرات ممکن را بگیرید و درهای بیشتری را باز کنید.

توسعه رهبری

کسب مدرک DBA می تواند شانس شما را برای رسیدن به اهداف شخصی و حرفه ای به میزان قابل توجهی افزایش دهد. بسیاری از دارندگان این مدرک، مهارت ها و ویژگی های رهبری لازم برای موفقیت را خواهند داشت. صرف نظر از زمینه تخصص شما، و اینکه آیا می خواهید یک مشاور ارشد مدیریت، تحلیلگر سیستم های تجاری یا مدیر برند بازاریابی شوید، این دوره به توسعه مهارت های رهبری شما کمک می کند که می توانید به طور موثر در محل کار از آنها استفاده کنید.

اعتماد به نفس را افزایش می دهد

اگر مدرک MBA دارید و می خواهید مدارک بیشتری را برای کمک به شما در جستجوی شغل کسب کنید، بازگشت به تحصیل می تواند دلهره آور باشد. با این حال، از لحظه ای که مدرک DBA خود را شروع می کنید، سطح اعتماد به نفس خود را افزایش می دهید، که می تواند به شما کمک کند در مسیر خود ادامه دهید. هنگامی که DBA دوره خود را به پایان رساندید، مهم است که هنگام یافتن نقش رویایی خود در چارچوب ذهنی مناسبی قرار داشته باشید، بنابراین مجهز بودن به مدارک و مهارت های فنی مناسب می تواند به شما کمک کند که کنترل بیشتری داشته باشید.

خواندن  مدرک mba چیست ؟

انعطاف پذیری

یکی از مزایای اصلی مدرک DBA این است که در صورت تمایل می توانید برای آن به صورت آنلاین تحصیل کنید. بسیاری از مردم وقت ندارند به یک دوره سنتی متعهد شوند که شما را ملزم به شرکت در سخنرانی ها و سمینارها می کند و مدارس آنلاین را به گزینه ای محبوب تر برای رفتن تبدیل می کند. چه ساعت‌های طولانی کار کنید و چه فرزندانی دارید که باید از آنها مراقبت کنید، تکمیل مدرک dba مجازی می‌تواند انعطاف‌پذیری لازم را برای شما فراهم کند. موسساتی مانند دانشگاه استون، برنامه‌های آموزش از راه دور DBA پاره وقت را برای متخصصان ارشد ارائه می‌کنند تا یادگیری خود را توسعه دهند، در حالی که به طور همزمان در نقش فعلی خود کار می‌کنند. به دست آوردن دانش پیشرفته در مورد مسائل تجاری می تواند به شما کمک کند تا خود را به عنوان یک رهبر در دنیای تجارت تثبیت کنید.

کمک و پشتیبانی

چه در حال تحصیل برای DBA به صورت حضوری باشید، چه انتخاب کرده باشید که مسیر آنلاین را ادامه دهید، ارائه دهندگان آنلاین و سنتی کمک و پشتیبانی عالی خواهند داشت تا شما را در طول دوره راهنمایی کنند و با هر گونه نگرانی یا نگرانی به شما کمک کنند. که ممکن است داشته باشید. مهم نیست که چگونه DBA خود را دریافت می کنید، اگر با چالش ها یا موانعی روبرو هستید، مهم است که بتوانید با معلمان خود صحبت کنید که برای ارائه راهنمایی در آنجا هستند و به شما کمک می کنند تا در مطالعات خود برتر باشید.

اگر در مورد پیشرفت شغلی خود جدی هستید و می‌توانید خود را در سطح بالایی در نقش رهبری مدیریتی ببینید، کسب صلاحیت‌های مناسب می‌تواند به شما کمک کند تا از سایر نامزدهای شغلی متمایز شوید و نقش رویاهای خود را تضمین کنید، همه اینها به لطف به دست آوردن یک مدرک معتبر  DBA  است.

 

ارزش مدرک دوره دکتری  DBA

مدرک دکترای مدیریت بازرگانی بینش جدیدی را درباره دنیای تجارت به افراد ارائه می کند و جایگاه آن ها را در بین همتایان، کارفرمایان و جامعه تجاری ارتقا می بخشد. دانشجویان DBA مطالعات موردی را با ارزیابی رویه‌ ها و چارچوب‌ های شرکت برای حل مشکلات و تولید ایده ‌های جدید ایجاد می ‌کنند. 

بی شک در یک بازار کار پر تقاضا، مدرک دکترا اجازه ترفیع و حقوق بالاتر را می دهد. بنابراین، اگر می خواهید ترفیع رتبه پیدا کنید و سطح حقوق خود را  افزایش دهید، کسب مدرک DBA بسیار ارزشمند است. 

برنامه های DBA به آشنایی دانش پژوهان با دنیای واقعی، تفکر انتقادی و مهارت های حل مسئله تمرکز دارند. 

کسب مدرک دکترای مدیریت کسب و کار فرد را به دانش کاری بر اساس آخرین تحقیقات، تئوری ها و فرآیند های تجاری مسلط می کند. این آموزش ضمن معرفی فرد به عنوان یک متخصص منجر به شکل گیری مجموعه ای از مهارت های مدیریت و تصمیم گیری می گردد که ممکن است شخص را برای موقعیت های رهبری در سطح عالی و فرصت های شغلی جدید واجد شرایط نماید. 

علاوه بر این، مدرک DBA دانش پژوه را با مهارت های پیشرفته ای که برای انجام تحقیقات کمی و کیفی در دنیای واقعی و نشریات تحقیقی لازم است، آماده می سازد. 

مطالعه در مقطع دکترا یک تصمیم شخصی به شمار می رود که نیازمند سهم  عمده ای از زمان، تلاش و پول است. جدا از اینکه تحصیل در این مقطع یک تعهد عالی است، می تواند بازده حرفه ای و مالی داشته باشد. 

در صورتی که نسبت به دنیای تجارت علاقه مند هستید و قصد دارید تحصیلات دقیقی را دنبال نمایید، مدرک DBA یک گزینه ایده آل برای شما است. 

تفاوت PHD و DBA چیست؟

شاید اصلی‌ترین تفاوت PHD و DBA در شیوه دریافت مدرک آن‌ها باشد. یکی از اساتید دوره DBA در دانشگاه فرانکلین در پاسخ به سوال تفاوت PHD و DBA چیست، پاسخ جالبی می‌دهد. او می‌گوید که DBA یک درجه برنامه گرا است. درحالی‌که PHD یک درجه تحقیق محور است. او معتقد است که اگر شما دوست دارید در حوزه کاری خود نظریه‌ای را ارائه دهید که یک مشکل علمی را حل کند، بهتر است به دنبال دریافت مدرک PHD بروید. اما DBA یا دکترای مدیریت کسب و کار مخصوص کسانی است که به دنبال راه‌حل برای مشکلات عملی در شرکت خود هستند.

 

درواقع دانشجویان PHD نظریات و تئوری‌هایی را توسعه می‌دهند که دانشجویان DBA آن‌ها را در موقعیت‌های خاص تجاری اعمال کرده و مشکلات را از این طریق حل می‌کنند. دانشجویان دوره DBA باید یک مسئله یا شکاف در دنیای تجارت واقعی را شناسایی کرده و آن را به‌عنوان مبنای تحقیقات خود در این رشته قرار دهند. دانشجویان در این دوره بر روی این موضوع تمرکز می‌کنند که چگونه می‌توانند انگیزه‌های کارمندان را برای بهتر کار کردن بالا ببرند و چه نقاط ضعفی در مدیریت وجود دارد که انگیزه فعالیت را از افراد خواهد گرفت.

خواندن  دوره های مدیریت فروش با مدرک بین المللی

 

بعد از طرح موضوع آن‌ها با استفاده از یک نظریه یا ترکیبی از نظریات، برنامه‌ای را برای بررسی موضوع و حل مشکل می‌ریزند. اگر در طول دوره DBA راهکار موثری برای مشکل ارائه نشود، دانشجو باید برگردد و برنامه خود را بر اساس نظریات جدیدتر اصلاح کند. رده سنی افراد حاضر در دوره DBA بیشتر از دانشجویان دکترا است. این افراد دارای سال‌ها تجربه کاری و موقعیت شغلی و حقوق مناسبی هستند و با استفاده از حس جاه‌طلبی و انگیزه قوی خود قصد دارند در حرفه خود پیشرفت کنند.

 

داوطلبانی که برای دریافت مدرک PHD اقدام می‌کنند، قصد دارند که درنهایت به یک استاد دانشگاه تمام‌وقت تبدیل شوند که هدفی به‌جز تحقیق و ارائه مقالات تئوری ندارد. این افراد معمولا زیر 30 سال هستند و تجربه کار در یک محیط حرفه‌ای را ندارند. این در حالی است که افراد متقاضی مدرک DBA افرادی هستند که سال‌ها است در کسب‌وکارهای واقعی فعالیت می‌کنند و قصد دارند با گذراندن دوره دکترا خود را از دیگر رقیبان متمایز کنند. این افراد به تحقیقات مدیریتی نیز علاقه‌مند هستند و کار در حوزه علمی را نیز می‌پسندند. به‌این‌ترتیب علاوه بر انجام پایان‌نامه تحصیلی خود می‌توانند از فواید این دانش در شرکت نیز بهره بگیرند،بعضی از مدیران و صاحبین کسب و کار مایل هستند همزمان با آموزش به صورت عملی case studi  هم آموزش ببینند .

 

  • برنامه‌های DBA معمولا بر استفاده از تحقیقات دیگران (معمولا دانشجویان PHD) برای کمک به حل چالش‌های تجارت در دنیای واقعی تاکید دارند.
  • دوره DBA معمولا در کمتر از 3 سال تمام می‌شود. این در حالی است که کسب مدرک PHD حداقل 5 سال طول می‌کشد.
  • آموخته‌های شما در دوره DBA فراتر از تحقیق درباره مشکلات و شناسایی آن‌ها خواهد بود. در این دوره‌ها شما به مهارت‌هایی در زمینه توسعه فناوری، تجزیه‌وتحلیل استراتژیک و ارتباطات مدیریتی و بین فردی نیز مجهز می‌شوید. مهارت‌هایی که به شما برای مدیریت بهتر کسب‌وکارتان کمک می‌کند.
  • مدرک دوره DBA کاملا معتبر است و شما می‌توانید از آن برای شروع به کار به‌عنوان یک مدیر بازرگانی آگاه و متخصص استفاده کنید.
  • شرکت در دوره DBA نه‌تنها برای دانشجویانی که به‌تازگی وارد حوزه کسب‌وکار می‌شوند مفید است، بلکه می‌تواند برای اساتید مدیریت نیز مفید واقع شود.

 

 

معتبر ترین مدارک آموزشی زیر نظر وزارت علوم تحقیقات و فناوری صادر می شود و مدرک معتبر DBA باید حتما تحت عنوان بالاترین نهاد آموزشی کشور صادر شود تا قابلیت استعلام مدرک DBA و همچنین ترجمه گواهینامه مدرک مدیریت عالی کسب و کار داشته باشد.

مدرک DBA  زمانی معتبر است که دارای مهر ، هولوگرام ، بارکد و شماره سریال وزارت علوم تحقیقات و فناوری باشد.

ترجمه رسمی مدرک DBA

مدرک معتبر DBA هنگامی که از موسسات آموزش عالی آزاد معتبر و پر سابقه مانند موسسه آموزش عالی آزاد امین صادر می شود به دلیل صدور از وزارت علوم تحقیقات و فناوری ترجمه رسمی دادگستری می شود که در این ترجمه مهر وزارت امور خارجه و قوه قضائیه هم درج می شود و این قابلیت بین اللملی به مدرک شما می دهد .

استعلام مدرک dba

برای اینکه از استعلام گیری مدرک بین المللی DBA  خود اطمینان داشته باشید ابتدا موارد گفته در بالا را بررسی بفرمایید و سپس از طریق سایت https://estelam.msrt.ir   می توانید مدرک DBA  خود را در هر جایی از جهان استعلام بگیرید و با توجه به بین المللی بودن در کشوری معتبر است و همینطور به اعتبار مدرک DBA در ایران نیز می افزاید.

 

معادل سازی مدرک dba

در بعضی از موسسات آموزشی یا کالج های کسب و کار دانشگاه ها به شما گفته می شود که مدرک DBA  یا MBA به قدری معتبر است که می تواند معادل مقطع تحصیلی دکترای مدیریت کسب و کار باشد ، با شنیدن این جمله فرار کنید چون طبق قانون دوره و مدارک DBA به منظور دانش‌ افزایی است و به‌ هیچ‌ وجه ارزش مدرک دانشگاهی و مقطع تحصیلی ندارد و نمی توان از آن برای ادامه تحصیل استفاده کرد. 

در موسسه آموزش عالی آزاد امین با نزدیک به 20 سال سابقه برگزاری و صدور گواهینامه  دوره های مدیریت سازمان و کسب و کار زیر نظر وزارت علوم تحقیقات و فناوری مرجع معتبری برای اخذ مدرک DBA است  .

موسسه امین برترین برند آموزشی شرق کشور  به مدیران و صاحبین کسب و کار سراسر کشور کمک می کند تا بتوانند معتبر ترین مدرک DBA در ایران را تهیه کنند

 

مراحل ثبت نام دوره DBA در موسسه آموزش عالی آزاد امین  بسیار ساده است فقط کافی است در جلسه مشاوره حضور پیدا کنید ، علت گرفتن مدرک DBA  و چالش های کسب و کار خود را بیان کنید تا مشاوران اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار دهند .

برای ثبتنام و اطلاع از دوره کافی است اسم و شماره تلفن خویش را برای ما درج کنید تا در کوتاه ترین زمان با شما تماس گرفته شود.

 

 

فرم تماس مقالات mba dba

"*" indicates required fields

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *